Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul colectiv de munca

Stimati domni , vreau sa stiu si eu cum pot sa intru in posesia contractului colectiv de munca la nivel international ( vreau sa stiu daca este stipulat in contractul de munca ca , in cazul disponibilizarii angajatilor din motive de neplata a salariilor , salariatii au drept la salarii compensatorii si cate ) . Lucrez la o firma de transport ca sofer , dupa cum stiti in industria auto nu se misca nimic nu sunt vanzari asa ca noi stam si somam , astazi am primit telefon de la patron ca sa ma duc sa imi dau demisia . Nu vreau sa imi dau demisia pur si simplu deoarece din 80 de soferi in firma am ramas doar 3 si din cate stiu eu toti soferii de pe Bucuresti care si-au dat demisia au luat salarii compensatorii in mare parte din ei au luat 3 salarii iar alti au luat 6 salarii . Cel care a luat 6 salarii era seful nostru dar incadrarea lui era tot ca sofer , din moment ce el a cerut 6 salarii eu cred ca a citit acel contract colectiv .
Este vorba despre CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL DE RAMURA TRANSPORTURI pe anii 2008-2010, care prevede:

Art. 80. – (1) Părţile convin ca la desfacerea contractului individual de muncă, din iniţiativa angajatorului, salariaţii să primească pe lângă celelalte drepturi la zi cuvenite pentru activitatea prestata, şi de o plată compensatorie în valoare de minim 6 salarii de bază brute negociate.
Eugenia Angelica Fortuna, Consultant resurse umane
AngiF a scris:

Este vorba despre CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL DE RAMURA TRANSPORTURI pe anii 2008-2010, care prevede:

Art. 80. – (1) Părţile convin ca la desfacerea contractului individual de muncă, din iniţiativa angajatorului, salariaţii să primească pe lângă celelalte drepturi la zi cuvenite pentru activitatea prestata, şi de o plată compensatorie în valoare de minim 6 salarii de bază brute negociate.

Cu alte cuvinte, daca va dati demisia nu primiti nici un fel de plata compensatorie.
Ptr a beneficia de aceste salarii trebuie ca incetarea raporturilor d emunca sa se faca din initiativa ANGAJATORULUI. Adica sa fie o concediere individuala (avand in vedere ca sunteti doar 3).
Nici daca va spune sa incetati cu acordul ambelor parti nu este bine ptr ca nici atunci nu primiti salarii compensatorii.

Mai mult, nici in cazul demisiei si nici cu acordul partilor nu beneficiati de somaj.

Angajatorul incearca sa scape de plata salariilor compensatorii propunandu-va tot felul de variante care sunt favorabile doar lui.