Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Secretar comuna spor 25% asistenta sociala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Secretar comuna spor 25% asistenta sociala

Sunt secretar comuna, am primit spor asistenta sociala 25%, incepand cu luna decembrie 2015, dar in urma neavizarii unor dispozitii care erau in afara legii, primarul s-a suparat si mi-a luat acest spor. Mai mult de atat se emite dispozitie in data de 11.04.2017, dar se specifica faptul ca se va retine acest spor incepand cu 01.02.2017/
Mentionez ca in zona noastra toti secretarii de U.A.T-uri beneficiaza de acest spor.
Cum pot contesta acest lucru, mai ales ca eu in luna februarie si martie am exercitat atributiile de asistenta sociala, participand la anchete sociala, vizite la domiciliul persoanelor cu handicap,am efectuat rapoarte pentru instituirea curatelei.
Acum, eu inteleg ca dvs cautati o solutie care sa va dea dreptate, insa, din pacate, lucrurile nu stau chiar asa.

Legea 293/2015 spune:
Art. II
(1) Incepand cu drepturile aferente lunii decembrie 2015, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul din cadrul sistemului public de asistenta sociala, astfel cum este definit in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 70/2014 privind salarizarea personalului din cadrul sistemului public sanitar si sistemului public de asistenta sociala in anul 2015, cu modificarile ulterioare, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 185/2015, se majoreaza cu 25% fata de nivelul acordat pentru luna septembrie 2015.

OUG 70/2014:
Art. 3
In sensul prezentei ordonante de urgenta, prin sistemul public de asistenta sociala se intelege institutiile si unitatile publice de asistenta sociala care furnizeaza servicii sociale.

Legea 197/2012 defineste ca furnizor de servicii sociale la art. 4 (2):
f) furnizor de servicii sociale acreditat este furnizorul, definit la art. 37 din Legea asistenţei sociale nr. 292/2011, căruia i se recunoaşte dreptul de a acorda servicii sociale;

Si art. 37 si 41 din Legea asistentei sociale spun nici mai mult nici mai putin ca :

ART. 37
(1) Furnizorii de servicii sociale sunt persoane fizice sau juridice, de drept public ori privat.
(2) Furnizori publici de servicii sociale pot fi:
a) structurile specializate din cadrul/subordinea autorităţilor administraţiei publice locale şi
autorităţile executive din unităţile administrativ-teritoriale organizate la nivel de comună,
oraş, municipiu şi sectoare ale municipiului Bucureşti;

b) autorităţile administraţiei publice centrale ori alte instituţii aflate în subordinea sau
coordonarea acestora care au stabilite prin lege atribuţii privind acordarea de servicii sociale
pentru anumite categorii de beneficiari;
c) unităţile sanitare, unităţile de învăţământ şi alte instituţii publice care dezvoltă, la nivel
comunitar, servicii sociale integrate.

ART. 41
(1) Serviciile sociale acordate şi administrate de către autorităţile administraţiei publice
locale se înfiinţează prin hotărâre a consiliului local şi pot fi organizate ca structuri cu sau
fără personalitate juridică.

(2) Structurile publice cu personalitate juridică sunt organizate ca instituţii de asistenţă
socială conduse de un director, sprijinit de un consiliu consultativ compus din reprezentanţi ai
beneficiarilor şi ai partenerilor sociali din unitatea administrativ-teritorială respectivă.
(3) Structurile publice fără personalitate juridică se organizează ca unităţi de asistenţă
socială în cadrul aparatului de specialitate al primarului, precum şi în cadrul serviciului public
de asistenţă socială din subordinea consiliilor judeţene, consiliilor locale ale municipiilor şi
oraşelor, consiliilor locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti şi Consiliului General al
Municipiului Bucureşti.

Daca ne uitam cu atentie, aceste acte normative se refera strict la personalul angajat in centrele de asistenta sociala, cu sau fara personalitate juridica, organizate ca si Servicii Publice de Asistenta Sociala (SPAS-uri), nu pentru personalul angajat in compartimentele de asistenta sociala din primarii sau pentru persoanele care, pe langa treburile lor, mai fac si cate o ancheta sociala sau un dosar pentru venitul minim garantat.
Inteleg ca multi colegi din primarii au acordat acest spor fara a tine cont strict de litera legii pentru ca si asa, salariile sunt cum sunt, insa, legal, nu aveti cum sa-l fortati nici pe primar si nici instanta de judecata (eventual) sa va acorde aceste drepturi, pur si simplu pentru ca, in mod normal, nici n-ar fi trebuit sa beneficiati vreodata de ele.
Kyandra, moderator