avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie concediu medical

Buna ziua,
Am urmatoare situati:
un salariat intrerupe perioada de somaj pe data de 01.08.09, se angajeaza pe 03.08.09, iar in perioada 25.08.09-31.08.09 intra in cm.
Cum se calculeaza indemnizatia pentru cm?
Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 18 Septembrie 2009
anyaa, utilizator
Cel mai recent răspuns: Rubia Rubia , Consultant resurse umane 12:26, 7 Octombrie 2009
Multumesc mult. O zi buna !
Adica saariul brut + sporuri cu caracter permanent. El in sept are medical .. deci ca sa ii calculati venitul in luna septembrie, trebuie sa ii calculati medicalul.
Rubia a scris:

Adica saariul brut + sporuri cu caracter permanent. El in sept are medical .. deci ca sa ii calculati venitul in luna septembrie, trebuie sa ii calculati medicalul.

"venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia, cu respectarea prevederilor art. 69"

adica salarul inscris in contractul de munca , care in conditiile normale ar fi fost baza de calcul a contributiilor
Ultima modificare: Luni, 5 Octombrie 2009
katica, utilizator
Inclusiv spor de vechime, spor de toxicitate..adica sporuri cu caracter permanent.

Deci ce nu era corect?
Rubia a scris:

Adica saariul brut + sporuri cu caracter permanent.

Salariul brut deja contine toate sporurile cu caracter permanent sau nepermanet
Cum a subliniat @Katica fiind prima luna de activitate baza de calcul o constituie salariul de incadrare plus eventualele sporuri acordate neconditionat prin CIM


El in sept are medical .. deci ca sa ii calculati venitul in luna septembrie, trebuie sa ii calculati medicalul.

Tot nu vad legatura cu intrebarea utilizatorului...........defapt eu nu reusesc sa inteleg fraza in contextul acestei discutii
Ultima modificare: Marți, 6 Octombrie 2009
mihai_u, utilizator

Alte discuții în legătură

Cm modalitate de calcul Kitte Kitte Care este baza de calcul pentru un concediu medical? Exista optiunea de a alege lunile care sa fie baza de calcul? Va rog sa imi dati si baza legala. ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie prenatal ContSters127526 ContSters127526 Buna ziua, Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Sunt insarcinata in 36 de saptamani, contractul meu de munca este inregistrat incepand cu data de 15 iunie ... (vezi toată discuția)
Medical Vioreld Vioreld salutare. am un salariat care in luna mai a avut 15 zile de concediu medical. in iunie a venit iar cu un medical. la baza de calcul pentru noul concediu, la ... (vezi toată discuția)