Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie concediu medical

Buna ziua,
Am urmatoare situati:
un salariat intrerupe perioada de somaj pe data de 01.08.09, se angajeaza pe 03.08.09, iar in perioada 25.08.09-31.08.09 intra in cm.
Cum se calculeaza indemnizatia pentru cm?
Multumesc.
anyaa, utilizator
Multumesc mult. O zi buna !
Adica saariul brut + sporuri cu caracter permanent. El in sept are medical .. deci ca sa ii calculati venitul in luna septembrie, trebuie sa ii calculati medicalul.
Rubia a scris:

Adica saariul brut + sporuri cu caracter permanent. El in sept are medical .. deci ca sa ii calculati venitul in luna septembrie, trebuie sa ii calculati medicalul.

"venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia, cu respectarea prevederilor art. 69"

adica salarul inscris in contractul de munca , care in conditiile normale ar fi fost baza de calcul a contributiilor
katica, utilizator
Inclusiv spor de vechime, spor de toxicitate..adica sporuri cu caracter permanent.

Deci ce nu era corect?
Rubia a scris:

Adica saariul brut + sporuri cu caracter permanent.

Salariul brut deja contine toate sporurile cu caracter permanent sau nepermanet
Cum a subliniat @Katica fiind prima luna de activitate baza de calcul o constituie salariul de incadrare plus eventualele sporuri acordate neconditionat prin CIM

El in sept are medical .. deci ca sa ii calculati venitul in luna septembrie, trebuie sa ii calculati medicalul.

Tot nu vad legatura cu intrebarea utilizatorului...........defapt eu nu reusesc sa inteleg fraza in contextul acestei discutii
mihai_u, utilizator