Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot recupera intr-un fel sau altul niste bani depusi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot recupera intr-un fel sau altul niste bani depusi la vechiul CEC?

In vara anului 1990 am depus la CEC 45000 lei pe 9 carnete cu castiguri in autoturisme. La acea data suma reprezenta salariul meu pe 2 ani. Nu am incasat dobanzile si carnetele au fost uitate intr-un sertar multi ani, ca "bani albi pt zile negre". Apoi, dupa transformarea CEC in banca, institutia nu mai recunoaste obligatia de a-mi restitui banii, desi s-a folosit de depozitul meu atatia ani. Am vreo sansa sa recuperez banii la valoarea lor de-acum? Si daca da, ce demersuri trebuie sa fac si unde? Mentionez ca am carnetele pastrate, deci pot face dovada.
Puteți să scoateți banii de la CEC exact cât aveți trecut în carnetele respective.

Iată răspunsul oficial transmis de bancă:

”Depunerea şi păstrarea disponibilităţilor băneşti la bancă este o decizie personală şi voluntară a fiecărui deponent, în funcţie de interesele sale. Faptul că la data prezentei, sumele depuse pe libretele de economii nu mai reflectă valoarea lor iniţială, nu poate fi imputat băncii, întrucât CEC Bank, ca de altfel orice bancă, nu despăgubeşte, nu compensează şi nu indexează sumele depuse de clienţi, pentru a le păstra puterea de cumpărare din momentul depunerii şi până la restituire. În hotărârea asupra cererii nr. 34746-97, Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) întrunită în şedinţa din 10 iulie 2001, a statuat că nu este ”o obligaţie generală a statelor de a menţine, printr-o indexare sistematică puterea de cumpărare a sumelor depuse la anumite organisme bancare sau financiare” şi nici ”de a menţine constantă puterea de cumpărare a sumelor liber depuse la anumite organisme bancare sau financiare”, respectiv ca titularii conturilor văzând ”eroziunea capitalului economist datorită inflaţiei” care a afectat după 1989 toată populaţia României ”ca urmare a tranziţiei la economia de piaţă” şo ”conjunctura economică generală a ţării”, putear ”în orice moment să obţină rambursare economiilor lor plus dobânda” agreată cu instituţia de credit la semnarea contractului de depozit sau economisire”.

SURSA: [ link extern ]