Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiuni disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiuni disciplinare

Buna seara, va supun atentiei urmatoarea speta: un salariat a savarsit o abatere disciplinara in decembrie 2016 iar in februarie 2017 s-a demarat o cercetare penala, care nu este finalizata. Intrebarea este urmatoarea: termenul de 6 luni pentru aplicarea unei sanctiuni disciplinare este intrerupt de cercetarea penala? Dupa finalizarea dosarului penal se mai poate aplica sanctiunea disciplinara?
Cercetarea penala suspenda cercetarea disciplinara, numai in situatia in care cercetarea disciplinara a fost deja demarata.

In aceste conditii, la terminarea cercetarii penale se poate relua cercetarea disciplinara.
cercetarea penala a inceput in februarie 2016, iar cercetarea disciplinara in februarie 2017, in urma finalizarii unui raport de investigare, care a fost finalizat in februarie 2017, si in urma acestuia s-a demarat cercetarea disciplinara.
Opinia mea :
Aplicarea sanctiunii disciplinare se poate face numai dupa finalizarea cercetarii penale.... prin urmare, consider ca trebuie emisa o decizie de suspendare a cercetarii disciplinare pentru toata perioada cercetarii penale.
conform Deciziei Curţii Constituţionale (CCR) din data de 5 mai 2016, dispoziţiile art.52 alin.(1) lit.a) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii sunt neconstituţionale. CCR a constatat că măsura suspendării contractului individual de muncă, din iniţiativa angajatorului, pe durata cercetării disciplinare prealabile, constituie o restrângere disproporţionată a dreptului la muncă, ocrotit de art.41 alin.(1) din Constituţie1.
Prin urmare, aceasta masura nu mai poate fi aplicata.
Nu e vorba despre suspendarea c.i.m. , ci doar despre suspendarea efectuarii cercetarii disciplinare..... sunt doua notiuni total diferite.

Asadar, decizia invocata nu este aplicabila in situatia mentionata de mine in mesajul anterior.
Cornel Vasile, Consilier juridic