Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie Persoane cu Handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie Persoane cu Handicap

Buna ziua,
Am o sora nascuta in luna februarie 1962 (55 ani), are un handicap mintal din nastere(oligofrenie gr. 3) si este incadrata in gr.1 de handicap cu insotitor(grad care s-a acordat din anul 1990) si primeste o indemnizatie de handicap de 340lei/luna.In aceste conditii poate sa se pensioneze si sa primeasca atat pensie cat si indemnizatie de handicap? Daca raspunsul este da, la ce varsta si cum trebuie sa procedam?
Va multumesc frumos.
Pentru a putea beneficia si de pensie de invaliditate trebuie sa aiba un cat de mic stagiu de cotizare.
Amanunte gasiti aici:

[ link extern ]
buna , pentru ca sa aiba si stagiu cat de mic se poate face contract la casa de pensi pe o luna si asa va putea beneficia de pensia de invaliditate daca comisia de expertiza a capacitati de munca de pe langa casa de pensi de care apartineti o va incadra in grad