Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contorizare Separata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contorizare Separata

Buna ziua,
Sunt un locatar al unui ansamblu rezidential care contine 6 blocuri a cate 2 scari fiecare. Deoarece unii locatari nu platesc intretinerea si sunt probleme cu apa, noi toti locatarii ai unei scari dintr-un bloc ce are 2, am vrea sa stim daca exista vreo cale legala de a ne face o contorizare separata fata de celelalte ( scari/blocuri ) ale asociatiei pentru a evita problemele cu oprirea apei. Daca da care sunt demersurile?
Va multumesc
Luati legatura cu firma care distribuie apa rece si solicitati montarea unui contor pe scara, pe traseul comun, de unde se alimenteaza apoi apartamentele.
In mod normal, contorizarea pe fiecare scara de bloc este de competenta firmei de distributie la solicitarea asociatiei de proprietari.
In primul rand va multumesc pentru raspuns.
Aici la noi exista o teava generala care duce apa la toate blocurile iar cei de la apa nova cand opresc , o fac pe toate blocurile. Noi suntem dispusi sa ne tragem o conducta separata pe cheltuiala noastra daca se cere asa ceva si daca este posibil. Dorim sa ne separam sa nu intalnim asemenea probleme. Se poate face asa ceva? ( o conducta separata? intreb ca sa stim ce solutii avem )
Cred ca trebuie sa vorbiti prima data cu asociatia. Ar insemna sa se emita factura separata, sa se modifice cumva contractul. Tehnic vorbind nu e o problema deosebita a se monta acel contor, indiferent de configuratia conductelor. Lucrarea de modificare se poate face si de catre asociatie cu contractarea unei firme si cu un aviz tehnic al firmei distribuitoare (trebuie sa-si dea avizul, pentru a se respecta conditiile de instalare si functionare pentru contor), care va monta si sigila contorul.
Nu este nevoie de conducta separata, doar de montarea de contor pe colectorul comun apartamentelor de pe scara dvs., colector care se inteapa in conducta comuna a blocurilor.
Consumul se citeste pe acest contor, valoarea apei consumate se deduce din total factura primita de asociatie, iar ce se citeste pe contor se repartizeaza apartamentelor de pe scara contorizata.
Firma de distributie apa nu are interes sa monteze astfel de contoare pentru a nu se obosi sa reduca pierderile prin investitii in trasee si armaturi vechi. Asociatia nu doreste sa se complice cu calcule la factura comuna primita de la firma de distributie.
In mod normal, fiecare scara trebuie sa fie contorizata (contor separat) si incheiat contract intre firma de distributie si asociatie/ scara contorizata, urmanad a se taia factura pe valoarea citita/ consum pentru fiecare scara contorizata.
gigipopa a scris:

Nu este nevoie de conducta separata, doar de montarea de contor pe colectorul comun apartamentelor de pe scara dvs., colector care se inteapa in conducta comuna a blocurilor.
Consumul se citeste pe acest contor, valoarea apei consumate se deduce din total factura primita de asociatie, iar ce se citeste pe contor se repartizeaza apartamentelor de pe scara contorizata.
Firma de distributie apa nu are interes sa monteze astfel de contoare pentru a nu se obosi sa reduca pierderile prin investitii in trasee si armaturi vechi. Asociatia nu doreste sa se complice cu calcule la factura comuna primita de la firma de distributie.
In mod normal, fiecare scara trebuie sa fie contorizata (contor separat) si incheiat contract intre firma de distributie si asociatie/ scara contorizata, urmanad a se taia factura pe valoarea citita/ consum pentru fiecare scara contorizata.

Firma de distributie nu are nici o pierdere si nu trebuie sa investeasca nimic, pentru ca reteaua din interiorul unui bloc nu-i apartine. Contorul de apa se monteaza imediat la intrarea in bloc si nu se permite ca el sa fie in interior, pentru a nu se putea face alte montaje de fraudare. Un contor de apa nu se monteaza oricum, sunt niste conditii tehnice de instalare, cea mai precisa masuratoare se face cind contorul este montat orizontal, sunt anumite distante in linie dreapta inainte si dupa.

Domnul cu intrebarea ar dori contorizare separata " pentru a evita problemele cu oprirea apei", prin urmare la intrarea in blocul cu pricina cei doi contori ar trebui montati in paralel,pe trasee separate. cu ventilele de izolare separate, pentru a se putea face atunci cind e nevoie "pedepsiirea" rau-platnicilor, in cazul de fata cealalta scara. Prin urmare,la intrarea in bloc ar trebui sa existe o bifurcatie, pentru separarea neta a celor 2 consumatori: BAIETII BUNI si BAIETII RAI.

Asociatia trebuie implicata, pentru ca factura va contine o citire suplimentara, nu e nevoie de alt contract, ci de o alta citire. Alt contract s-ar face doar daca scara respectiva isi face propria asociatie.