Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mama invinuita de complicitate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mama invinuita de complicitate

acum 2-3 luni fratele meu a comis o fapta prevazuta de art 360 cp si art 362 cp cand a comis fapta era impreuna cu mama care pur si simplu a stat in masina ne stiind ce face el afara.Procurorul care se ocupa de caz a amenintato pe mama (subliniez ca are varsta de 70 de ani si sufera de multe boli...)ca ii va face dosar penal pt complicitate.Fratele meu este arestat neexistand probe solide (ne fiind prins in flagrant) ci doar banii care sau gasit asupra lor mai precis la mama in geanta .Saptamana trecuta a primit citatie sa se prezinte la sediul politiei mentionez ca nu scrie in ce calitate se face citatia,ci doar in dosarul fratelui meu.Intrebarea mea este:SE POATE SA FIE ACUZATA MAMA DE COMPLICITATE chiar daca este vb de fiul ei ????
Daca au gasit banii asupra lor imediat dupa savarsirea infractiunii discutam de o infractiune flagranta.
Din descrierea dvs, apreciez ca mama poate fi acuzata de complicitate.
Au găsit bani asupra lor dar nimic altceva....ma rog ceva probe au împotriva fratelui dar nimic concret...ca nu a fost flagrant cât despre mama poate da declarație împotriva fiului dacă ea nu știa ce face el? Ca doar nu ca se ducea la furat cu mama ...
Avocatul care l-a asistat pe baiat a vazut dosarul, ce v-am spus?
Dupa ce va fi audiata se va stabili care este situatia.
Este greu de spus ce va iesi deoarece orice este posibil.
Conteaza si care sunt probele si ceea ce declara.