Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vanzare apartamente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vanzare apartamente

Sunt coproprietara a 2 apartamente , vrem sa le vindem , as dori sa stiu daca
impozitul pe venitul din vanzare se aplica la fiecare apartament (individual) sau daca fiind vorba de 2 apartamente se aduna cele doua valori si apoi se stabileste valoarea impozitului. Este vorba de neimpozitarea vanzarilor mai mici de 450000 lei, in cazul cand vindem 2 apartamente valoarea lor adunata depaseste putin 450000 lei.

Multumesc !

In mod normal impozitul se platelet si se aplica pe fiecare imobil in parte. Impozitul pentru cel de al doilea imobil este mai mare cu o cota procentuala fata de primul si nu cumulativa.