Forum Discuţii juridice Traduceri CERTIFICAT DE TRADUCATOR
Discuție deschisă în Traduceri

CERTIFICAT DE TRADUCATOR

Sunt traducator autorizat de MCC pentru domeniul tehnic.
Intrebarea mea este daca MJ autorizeaza si traducatori in domeniul tehnic sau ii autorizeaza numai pe cei care activeaza in domeniul juridic.
Sunt multe firme care angajeaza traducatori, dar cer sa fie autorizati de MJ.
Si cei din domeniul tehnic trebuie autorizati de MJ?
Ma poate lamuri cineva?
cazacioc a scris:
Sunt traducator autorizat de MCC pentru domeniul tehnic.
Intrebarea mea este daca MJ autorizeaza si traducatori in domeniul tehnic sau ii autorizeaza numai pe cei care activeaza in domeniul juridic.
Sunt multe firme care angajeaza traducatori, dar cer sa fie autorizati de MJ.
Si cei din domeniul tehnic trebuie autorizati de MJ?

Buna ziua,

Ministerul Justitiei autorizeaza traducatori pentru o anumita limba, fara a specifica domeniul.
Cred ca puteti sa va autorizati ca traducator in general, fara specificarea domeniului.
Contactati: Ministerul Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti
Bucureşti, Str. Apolodor, Nr.17, sector 5. Web: www.just.ro

Serviciul pentru Relaţii cu Publicul: ªef serviciu: Cătălina Stănescu
Număr de telefon secretariat (021) 312.40.23 - Număr nou 037 204 1046
E-mail: relatiipublice@just.ro

DIRECŢIA PENTRU SERVICII JURIDICE CONEXE

SERVICIUL NOTARI PUBLICI, INTERPREŢI, TRADUCÃTORI ªI EVIDENŢA O.N.G

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov

legalmgm, utilizator
Va multumesc d-le Marcov.
Mesajul dvs. contine informatiile din site-ul MJ.
Autorizarea MJ se da in conditiile Legii nr. 178/1997, pentru autorizarea şi plata interpreţilor şi traducătorilor folosiţi de Consiliul Superior al Magistraturii, de Ministerul Justiţiei, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţia Naţională Anticorupţie, de organele de urmărire penală, de instanţele judecătoreşti, de birourile notarilor publici, de avocaţi şi de executori judecătoreşti, cu modificările şi completările ulterioare.

Intrebarea mea era daca eu ca traducator autorizat de MCC in domeniul tehnic ( sunt inginer), pentru a profesa activitatea de traducator in domeniul tehnic am nevoie si de autorizarea MJ.

Am dat exemplul firmelor care angajeaza traducatori, dar cer ca acestia sa fie autorizati de MJ si aceasta solicitare din partea lor ma nedumereste
Da, sunt de site-ul MJ, pentru a vedea pe cine trebuie sa contactati.
Asta si spuneam: Contactati MJ pentru raspuns la intrebarea Dvs.

Autorizatia MJ este necesara doar daca doriti sa efectuati traduceri autorizate solicitate de catre organele din cadru sistemului judiciar.
In celelalte cazuri nu este strict necesara dar poate fi folositoare in "ochii" clientilor Dvs.

Cu stima
legalmgm, utilizator
cazacioc a scris:

Va multumesc d-le Marcov.
Mesajul dvs. contine informatiile din site-ul MJ.
Autorizarea MJ se da in conditiile Legii nr. 178/1997, pentru autorizarea şi plata interpreţilor şi traducătorilor folosiţi de Consiliul Superior al Magistraturii, de Ministerul Justiţiei, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţia Naţională Anticorupţie, de organele de urmărire penală, de instanţele judecătoreşti, de birourile notarilor publici, de avocaţi şi de executori judecătoreşti, cu modificările şi completările ulterioare.

Intrebarea mea era daca eu ca traducator autorizat de MCC in domeniul tehnic ( sunt inginer), pentru a profesa activitatea de traducator in domeniul tehnic am nevoie si de autorizarea MJ.

Am dat exemplul firmelor care angajeaza traducatori, dar cer ca acestia sa fie autorizati de MJ si aceasta solicitare din partea lor ma nedumereste

Dle Cazacioc raspunsul al intrebarea dvs este foarte simplu si nu trebuie sa sunati la nici un minister ca sa vi se raspunda: Nu este nevoie sa fiti autorizat de Ministerul Justitiei pentru a face traduceri in domeniul tehnic fiind deja autorizat de catre MCC!B-)
Nu trebuie sa va nedumireasca solicitarea acelor firme care cer autorizarea de catre Ministerul Justitiei deoarece este posibil ca acele firme sa aiba nevoie de acele traduceri in instanta ! Fapt pentru care este justificata cererea lor ca si conditie de angajare!
SUCCES!
=D>
cazacioc a scris:

Va multumesc d-le Marcov.
Mesajul dvs. contine informatiile din site-ul MJ.
Autorizarea MJ se da in conditiile Legii nr. 178/1997, pentru autorizarea şi plata interpreţilor şi traducătorilor folosiţi de Consiliul Superior al Magistraturii, de Ministerul Justiţiei, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţia Naţională Anticorupţie, de organele de urmărire penală, de instanţele judecătoreşti, de birourile notarilor publici, de avocaţi şi de executori judecătoreşti, cu modificările şi completările ulterioare.

Intrebarea mea era daca eu ca traducator autorizat de MCC in domeniul tehnic ( sunt inginer), pentru a profesa activitatea de traducator in domeniul tehnic am nevoie si de autorizarea MJ.

Am dat exemplul firmelor care angajeaza traducatori, dar cer ca acestia sa fie autorizati de MJ si aceasta solicitare din partea lor ma nedumereste

Asa sunt unii "experti" ...folosesc copy-paste cand nu stiu sa raspunda!
Raspunsul este foarte clar: traducator autorizat de catre MJ se cauta de catre firmele care au nevoie de traducerile respective in instanta! Nu este o conditie obligatorie!