avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri CERTIFICAT DE TRADUCATOR
Discuție deschisă în Traduceri

CERTIFICAT DE TRADUCATOR

Sunt traducator autorizat de MCC pentru domeniul tehnic.
Intrebarea mea este daca MJ autorizeaza si traducatori in domeniul tehnic sau ii autorizeaza numai pe cei care activeaza in domeniul juridic.
Sunt multe firme care angajeaza traducatori, dar cer sa fie autorizati de MJ.
Si cei din domeniul tehnic trebuie autorizati de MJ?
Ma poate lamuri cineva?
Cel mai recent răspuns: ContSters24933 , utilizator 19:59, 21 Septembrie 2009
cazacioc a scris:

Sunt traducator autorizat de MCC pentru domeniul tehnic.
Intrebarea mea este daca MJ autorizeaza si traducatori in domeniul tehnic sau ii autorizeaza numai pe cei care activeaza in domeniul juridic.
Sunt multe firme care angajeaza traducatori, dar cer sa fie autorizati de MJ.
Si cei din domeniul tehnic trebuie autorizati de MJ?
Ma poate lamuri cineva?

MJ nu autorizeaza pe tehnic. Eu am obtinut intai certificatul pe tehnic si apoi pe juridic, in vederea autorizarii. Exista pe site-ul MJ (si chiar si un link pe site-ul CPPC) o lista de documente necesare in vederea depunerii dosarului pentru autorizare si acolo se precizeaza faptul ca este necesara diploma de la Facultatea de Litere sau certificatul de traducator obtinut de la CPPC pentru traducere si retroversiune domeniul juridic.
Sunt multe firme care cer traducator autorizat, asa este, insa pe autorizatie nu scrie pe ce domeniu se acorda, asa ca mie personal mi se pare irelevanta, cel putin pentru traduceri tehnice, de exemplu. Mi se pare mai degraba util certificatul pe tehnic. Eu una am lucrat ca traducator in cadrul unei firme fara nici un fel de certificat. Le-am obtinut pur si simplu pentru ca am vrut.
Este insa foarte adevarat ca unele traduceri trebuie legalizate, ceea ce implica autorizatie de traducator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Traducator autorizat DASY DASY As vrea sa stiu pentru ce domeniu trebuie sa sustin examenul de traducator autorizat pentru a utea colabora (on line) cu un birou de traduceri autorizate? (vezi toată discuția)
Examenul pentru obtinerea certificatului de traducator NELA FURTUNA NELA FURTUNA Buna ziua, Am si eu o nelamurire vis a vis de acest certificat - prin alegerea unui domeniu - juridic, agricol, literatura, etc, inseamna ca eu voi putea ... (vezi toată discuția)
Pregatire examen limbã strainã mariana21 mariana21 Bun gasit tuturor, as dori un sfat despre preagtirea pentru examenul de limba straina, respectiv de limba italiana, desi cred ca tipologia poate fi ... (vezi toată discuția)