Forum Discuţii juridice Traduceri CERTIFICAT DE TRADUCATOR
Discuție deschisă în Traduceri

CERTIFICAT DE TRADUCATOR

Sunt traducator autorizat de MCC pentru domeniul tehnic.
Intrebarea mea este daca MJ autorizeaza si traducatori in domeniul tehnic sau ii autorizeaza numai pe cei care activeaza in domeniul juridic.
Sunt multe firme care angajeaza traducatori, dar cer sa fie autorizati de MJ.
Si cei din domeniul tehnic trebuie autorizati de MJ?
Ma poate lamuri cineva?
cazacioc a scris:

Sunt traducator autorizat de MCC pentru domeniul tehnic.
Intrebarea mea este daca MJ autorizeaza si traducatori in domeniul tehnic sau ii autorizeaza numai pe cei care activeaza in domeniul juridic.
Sunt multe firme care angajeaza traducatori, dar cer sa fie autorizati de MJ.
Si cei din domeniul tehnic trebuie autorizati de MJ?
Ma poate lamuri cineva?

MJ nu autorizeaza pe tehnic. Eu am obtinut intai certificatul pe tehnic si apoi pe juridic, in vederea autorizarii. Exista pe site-ul MJ (si chiar si un link pe site-ul CPPC) o lista de documente necesare in vederea depunerii dosarului pentru autorizare si acolo se precizeaza faptul ca este necesara diploma de la Facultatea de Litere sau certificatul de traducator obtinut de la CPPC pentru traducere si retroversiune domeniul juridic.
Sunt multe firme care cer traducator autorizat, asa este, insa pe autorizatie nu scrie pe ce domeniu se acorda, asa ca mie personal mi se pare irelevanta, cel putin pentru traduceri tehnice, de exemplu. Mi se pare mai degraba util certificatul pe tehnic. Eu una am lucrat ca traducator in cadrul unei firme fara nici un fel de certificat. Le-am obtinut pur si simplu pentru ca am vrut.
Este insa foarte adevarat ca unele traduceri trebuie legalizate, ceea ce implica autorizatie de traducator.