Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare contract de munca

Buna seara. As dori sa stiu de unde imi pot lua o decizie de incetarea a contractului de munca. Firma la care am fost angajata nu mai are activitate. Firma nu s-a inchis in mod legal si nu ne-au inchis contractele de munca la timp. Am depus reclamatie la ITM si nu s-a solutionat cu vreun verdict clar.
Am nevoie de aceasta decizie sa o pot obtine cat mai repede pentru a-mi finaliza dosarul pentru creditul prima casa.
1. HG 500/2011
art.8
....
(3) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia copii ale documentelor existente în dosarul personal/profesional.
(4^2) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registrul privat/public, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registrul privat/public şi din dosarul personal/profesional, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.

2. In situatia in care nu mai exista angajatorul, aceste documente pot fi solicitate de la lichidatorul judiciar sau de la detinatorul legal al arhivei societatii respective.