Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Fond de mediu ambalaje
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Fond de mediu ambalaje

Legat de fondul de mediu pt ambalaje, inteleg ca cei care introduc bunuri ambalate trebuie sa plateasca acest fond. Concret: daca aduc din import hrana pentru caini ambalata in saci de polipropilena, care sunt pusi pe paleti... ambalajul il reprezinta doar paletii, sau si sacul in sine? In fond hrana asta trebuie vanduta ca atare, in sac, ea nu poate fi comercializata vrac. Multumesc.
Buna seara!

In situatia descrisa de d-voastra veti declara (si plati, in caz de neindeplinire a obiectivelor) taxe la fondul pt mediu pt sacii in care este ambalata mancarea pt caini, paletul pe care se livreaza marfa, eventual (daca exista) folia de plastic ce inveleste pachetele pe palet etc...
Principiul acestei taxe este ca cel de introduce pe piata ambalaje ce devin deseuri trebuie sa contribuie la programele de recuperare si reciclare a acestor deseuri (direct sau prin taxe).

Numai de bine!
N.M.