Forum Discuţii juridice Achiziţii publice achizitie directa pe seap fara respectare conditii ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

achizitie directa pe seap fara respectare conditii anunt publicitate

Pe Seap , a aparut un anunt de publicitate al unei autoritati contractante prin care se solicita oferta servicii telecomunicatii pe 9 luni , cu un anumit buget si se specifica de asemenea ca ofertantul va trebui sa execute pe baza de deviz separat si lucrari de extindere retea de telecomunicatii sau lucrari de detectie efractie sau detectie incendiu ;
Ofertantul caruia i s-a atribuit contractul de servicii nu are licenta emisa de IGPR pentru executie lucrari detectie efractie si nici nu este autorizat de IGSU pentru lucrari detectie incendiu ;
Un alt ofertant a depus notificare in acest sens la autoritatea contractanta ; a primit raspunsul dupa 14 zile de maniera :
- lucrarile de detectie efractie si incendiu nu au fost cuprinse in buget si autoritatea va avea grija in cazul in care vor aparea astfel de cerinte ( ..pe care repet le-a trecut in anuntul de participare ) ..sa selecteze o societate care detine toate aceste autorizatii !!!!!!!!!!!!!!
- alt raspuns ... daca s-ar fi solicitat aceste autorizatii ( deci legea 333 si legea
307 le impun ) s-ar fi incalcat cerintele art 2 din legea 98 pe 2016 si ar fi fost restrictive fata de operatorii economici ofertanti .
Ce masuri pot sa intreprind deoarece am fost ofertantul de pe locul doi !!!!
Puteţi contesta rezultatul atribuirii acestui contract unui alt operator care nu întrunea condiţiile solicitate conform legii contenciosului administrativ: notificare catre autoritate urmata ulterior de o actiune in instanta conform legii contenciosului administrativ. Achizitiile directe nu sunt solutionate de catre Consiliul National de Solutionare al Contestatiilor.