Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Model release/ acord utilizare fotografii
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Model release/ acord utilizare fotografii

Ce valoare juridica are un model release - acord de utilizare poze intre fotograf si model? Dar daca e specificata si o suma modica acordata modelului pentru serviciile de a poza? Se schimba ceva daca e vorba de nud artistic?
Acest acord semnat de ambele parti include numele, seria si numarul CI, clauze pentru fiecare parte de utlizare fotografii.
Nu este nici o persoana juridica, nu are deci stampila, nu sunt martori, nu este declarat la notar.
Modelul nu are aceasta profesie (de fapt nici nu exista asa ceva in Romania).
Intreb deoarece in urma unor sedinte modelele s-au razgandit in privinta postarii pozelor pe site-ul fotografului si au interzis utilizarea lor(comunicare efectuata prin mesagerie directa pe siteuri sociale). In plus unul din modele are(a avut) poze nud postate pe site-ul altui fotograf.
~ Conținut șters la cerere ~
Sincer raspunsul nu lamureste daca varianta de acord TFCD-Time for CD (timpul modelului pentru poze) este sau nu legala. Sensul acestui tip de acord este in folosul portofoliului personal dar, exista si exceptia cand o fotografie obtine un premiu material deci e clar ca poate trece in zona comercialului.
Pe de alta parte ca sa respecti legea dreptului de autor e nevoie de ceva scris.
Stiu ca fotografia de nud e o problema "spinoasa" dar totusi exista, este premiata si apreciata in lumea civilizata. Este clar ca trebuie sa existe si o forma legala prin care sa poata fi realizata, mai ales ca nu toti fotografii sunt profesionisti cu acte si impozite la stat. Nu vad totusi dpdv legal cum se intra in zona de viata privata a unei persoane care e de acord sa se expuna. Mai mult, nici ilicit si imoral nu vad cum ajunge o forma contractuala. In paranteza avem un exemplu de curand de vindere a virginitatii, chiar daca suma e foarte mare si care nu a declarat nimeni ca e imorala si nici ilicita.
In concluzie inteleg ca singura forma legala in Romania e sa fii persoana juridica, sa poti incheia un contract cu modelul ca sa poti face fotografii, care asa cum subliniam nu sunt modele cu carte de munca.
Acord de colaborare pentru sedinta foto (tip TFCD)
incheiat intre
Nume si Prenume_______________________ ____________________________
- denumit in continuare "Fotograf" –cu adresa in
Str. _________ nr. ____, localitatea _________ , Tel. _________ ,email: ___________
si
Nume si Prenume_______________________ ____________________________
- denumit/a in continuare "Model" ( varsta peste 18 ani impliniti)
Data nasterii :____________________________ BI/CI Seria _________ Nr ______
Adresa: Localitatea_________________ Strada nr. __________________________
Telefon_______________________ ___________ email: ______________________
Nume si Prenume_______________________ ____________________________
- denumit/a in continuare "Model" ( a se complecta de parinte /tutore legal in cazul in
care modelul este minor)
Data nasterii :____________________________ BI/CI Seria _________ Nr ______
Adresa: Localitatea_________________ Strada nr. __________________________
Telefon_______________________ ___________ email: ______________________
Modelul si fotograful prin citirea, examinarea si semnarea acestui acord sunt de
acord cu urmatoarele:
1.) Fotograful poate utiliza fara restrictii de timp sau loc fotografiile
realizate la sedinta foto in sensul promovarii sale, publicitate proprie si
altele asemenea, in presa (inclusiv medii digitale, electronice, de
imprimare, tiparituri), televiziune, film, publicatii si alte mijloace de
acum cunoscute sau care urmeaza sa fie inventate), in orice scop
necomercial (cu exceptia celor defaimatoare sau pornografice sau orice
alt mod care ar putea dauna reputatiei modelului sau fotografului).
Fotografiile pot fi combinate cu alte imagini, text, grafica, film, audio,
audio-vizuale si pot fi trunchiate sau modificate.
Informatiile personale ale modelului nu vor fi publice, cu exceptia
cazului in care modelul a dat permisiunea fotografului sa faca acest
lucru. Fotografiile pot fi folosite in aceleasi conditii de realizatorul
machiajului, coafurii, vestimentatiei.
2.) Modelul are dreptul de utilizare a fotografiilor realizate la sedinta
foto fara restrictii de timp sau loc. Dreptul de autor pentru aceste
fotografii sunt si raman ale fotografului si cesionarilor/mostenitorilor
acestuia, iar modelul si respectiv mostenitorii sai legali se obliga sa nu
ceara ulterior alte drepturi de orice fel privind fotografiile realizate in
cadrul sedintei foto. In cazul in care fotografiile sunt utilizate/publicate
de catre model, o nota privind dreptul de autor al fotografiilor trebuie
sa fie adaugata sub forma: "Fotograf " sau o trimitere la site-ul
fotografului “dupa caz”. Utilizarea comerciala a fotografiilor se face
numai cu acordul fotografului ca parte separata de prezentul acord.
Daca modelul alege sa aduca modificari la orice imagine, trebuie sa
adauge o nota cu privire la modificarile efectuate in momentul
publicarii si de asemenea o nota privind dreptul de autor al
fotografului.
3.) Modelul va primi o selectie de 3/ 5 /7 /10 fotografii, alese de
fotograf sau de model, retusate/prelucrate pentru tipar la cea mai
buna calitate in format jpeg, fara watermark pentru a fi incluse in book
de model printat si optimizate pentru prezentare web cu watermark-ul
fotografului, la termenul de 1/ 2/ 3/ 4 saptamani dupa sedinta foto.
Modelul va primi toate fotografiile realizate format JPG direct din
camera foto, pe CD/DVD sau pe internet la o rezolutie optimizata
pentru web si numai la cerere in alte conditii de comun acord. Fisierele
RAW se constituie ca „negativ” al imaginilor de la sedinta in
proprietatea fotografului si nu se pot instraina sau comercializa.
4.) Acesta este un acord irevocabil in orice tara cu limita de timp
legal prevazuta si se aplica in conformitate cu legile din Romania. Orice
alte acorduri verbale sau angajamente care nu sunt mentionate mai
sus sunt nule. Orice modificari la prezentul acord se fac in scris cu
semnatura suplimentara a ambelor parti pentru a fi eficiente.
Data _____________________ Semnatura Modelului*: _____________
Semnatura Fotografului: ____________
____
Locul desfasurarii sedintei___________________
Tipul/Genul sedintei foto ________________
*semnatura modelului daca are 18 ani sau parinte /tutore legal.
Iar avocatul a dat solutia... CARE??? Pt ca banuiesc ca se pun intrebari pt. a gasi solutii...