Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale iesire asociati, schimbare sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

iesire asociati, schimbare sediu social

Buna seara,

Am cautat prin subiectele deschise in aceasta sectiune si am gasit cateva fragmente de raspunsuri dar nu sunt sigur ca ele sunt valabile in totalitate pentru situatia mea:

SRL cu 3 asociati, administratori toti 3. Ceilalti 2 asociati vor sa renunte la ambele calitati, si de asociat si de administrator. Profitand de aceasta schimbare as dori sa mut si sediul social al firmei.

Care ar fi pasii de urmat? Exista formulari standard pentru hotararea AGA, constractul de cesiune parti? Ce costuri estimative implica aceste schimbari?

Multumesc anticipat
Mihai
cu cheltuieli minime, se poate face un act aditional la Registru, prin care faceti cesionarea partilor sociale si schimbarea sediului social.
Taxele la ORC o sa va coste in jur de 600 lei.

Pentru aceasta mentiune este nevoie de:
- AGA si anexa;
- comodat/inchiriere pentru sediu + titlul de proprietate pentru spatiu;
- daca noul sediu va fi intr-un imobil cu mai multe ap este nevoie de acordul vecinilor si al asociatie de proprietari;
- actualizare act constitutiv;
- declaratie de asociat unic care se da la notar si costa cam 50 lei sau se poate da in fata judecatorului delegat si este scutita de taxa (nu aveti voie sa fiti asociat unic decat intr-o singura societate comerciala);
- contract de cesiune;
- 2 timbre judiciare de 0.15 lei.

Toate acestea sunt valabile ca acte sub semnatura privata, mai putin declaratia de asociat unic.

Mergeti la ORC cu dosarul, platesti taxele si iti da termen.

avand in vedere ca magistratii sunt in greva judecatoreasca, s-ar putea sa dureze .
Multumesc mult pentru raspunsuri!

As mai dori sa intreb referitor la contractele de cesiune ale celorlalti 2 asociati, daca acestea trebuie oficiate la un notar?

LE: schimbarea de sediu social se face dintr-un judet intr-altul. La care ORC trebuie sa merg cu dosarul?

Multumesc pentru timpul si atentia acordate
Mihai
MihaiGDM, utilizator
MihaiGDM a scris:

As mai dori sa intreb referitor la contractele de cesiune ale celorlalti 2 asociati, daca acestea trebuie oficiate la un notar?

Nu.

MihaiGDM a scris:

LE: schimbarea de sediu social se face dintr-un judet intr-altul. La care ORC trebuie sa merg cu dosarul?

ORC de la sediul actual.
[ link extern ]