avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale modificari societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

modificari societate

]Doresc sa stiu urmatoarele:
1-cat costa si ce documente imi trebuiesc pentru cesionarea partilor sociale la un SRL,unde dintre cei doi asociati existenti va ramane doar unul singur dintre cei doi initial;
2- cat costa si ce documente imi trebuiesc pentru modificarea sediului social al firmei, care este din Bucuresti si va fi tot in Bucuresti;
3-doresc sa adaug ,nu stiu daca este corecta exprimarea sau limbajul- inca 2 coduri caen,adica sa extind activitatea cu un cod pentru aparat de cafea si un cod pentru plata facturilor,deoarece nu sunt existente momentan.
4-unde gasesc o lista cu toate preturile, de la prestarile servicii ONRC-exemplu: -ma intereseaza sa stiu cat costa taxa de registru si taxa de publicare in monitorul oficial.
In Romania,birocratia ne omoara,aici insa sper sa aflu aceste lucruri care sunt de interes comun.
Multumesc .
Cel mai recent răspuns: Noemi Nagy , Consilier juridic 19:52, 16 Noiembrie 2010
Pentru tarife ONRC: [ link extern ]

Ultima modificare: Marți, 16 Noiembrie 2010
Ana Muntianu, Consultant fiscal
- informaţiile solicitate le găsiţi pe site-ul www.onrc.ro
- pentru toate cele menţionate va trebui să apelaţi la un avocat (mai ieftin) sau notar (mai scump) pentru redactarea înscrisurilor, apoi de mers la ONRC.
Sau daca va pricepeti sau aveti un jurist la firma puteti face dumneavoastra toate actele necesare. Aveti nevoie de:
-Hotarare AGA privind cesionarea partilor sociale si schimbarea sediului social
- contract de cesiune parti sociale
- contract de inchiriere/comodat sau act de proprietate, dupa caz, pentru noul sediu
- extras CF pt. noul sediu
- statut societate actualizat
- cereri tip completate (le gasiti la ORC)
- dosar plic
- dovada plata taxe la ORC
Buna dimineata,
pana aici am inteles.
Dar cat costa taxa de registru si taxa pt.publicare in monitorul oficial ?
Pentru care dintre urmatoarele documente voi fi taxat,adica pentru care anume trebuie sa platesc si cat costa fiecare in parte:

-Hotarare AGA privind cesionarea partilor sociale si schimbarea sediului social
- contract de cesiune parti sociale
- contract de inchiriere/comodat sau act de proprietate, dupa caz, pentru noul sediu
- extras CF pt. noul sediu
- statut societate actualizat(ce inseamna actualizat?si se plateste si pentru acest document si cat?)
- cereri tip completate ONRC(care anume?cat platim pentru fiecare?)

Am citit informatiile de pe site-ul ONRC,dar sunt incomplete .

Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 16 Noiembrie 2010
inspectorhr, Consultant resurse umane
inspectorhr a scris:

Buna dimineata,
pana aici am inteles.
Dar cat costa taxa de registru si taxa pt.publicare in monitorul oficial ?
Pentru care dintre urmatoarele documente voi fi taxat,adica pentru care anume trebuie sa platesc si cat costa fiecare in parte:

-Hotarare AGA privind cesionarea partilor sociale si schimbarea sediului social
- contract de cesiune parti sociale
- contract de inchiriere/comodat sau act de proprietate, dupa caz, pentru noul sediu
- extras CF pt. noul sediu
- statut societate actualizat(ce inseamna actualizat?si se plateste si pentru acest document si cat?)
- cereri tip completate ONRC(care anume?cat platim pentru fiecare?)

Am citit informatiile de pe site-ul ONRC,dar sunt incomplete .

Va multumesc.



Exact cat veti plati, asta nu putem sa va spunem. Intrebati la ORC, dar nici ei nu va pot spune exact pana nu depuneti actele si va fac contorul de cuvinte pentru Hotararea AGA (aceasta se publica in Monitorul oficial si se plateste in functie de nr. de cuvinte :O).
Statutul actualizat: statutul societatii modificat in baza Hotararii AGA ( se trece sediul nou, la asociati apare numai asociatul care a preluat toate partile sociale, etc).
Cererile tip le obtineti gratuit de la ORC. Mergeti si spuneti ce modificari doriti sa aduceti societatii si va vor da formularele necesare si o lista cu toate doc. pe care trebuie sa le puneti la dosar.
Apelati la un avocat daca considerati ca nu va descurcati sau la o firma de interediere care se ocupa cu astfel de activitati.
:)

Alte discuții în legătură

Iesire asociati, schimbare sediu social MihaiGDM MihaiGDM Buna seara, Am cautat prin subiectele deschise in aceasta sectiune si am gasit cateva fragmente de raspunsuri dar nu sunt sigur ca ele sunt valabile in ... (vezi toată discuția)
Cesionare parti sociale, schimbare sediu, revocare/numire administrator Catalina Covaliu Catalina Covaliu Buna ziua, Care sunt pasii de urmat pentru: 1) Cesionare parti sociale catre o terta parte (din afara societatii)? 2) Scimbare sediu social? 3) Revocare ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale, recodificare, schimbare sediu rocs rocs as vrea un sfat in legatura cu urmatoarea situatie; am o cesiune firma, se schimba doar actionariatul, sediul si as vrea sa fac si recodificarea ob de ... (vezi toată discuția)