avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Apartament prima casa - DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Apartament prima casa - DIVORT

Buna ziua.
Sunt casatorit de 2 ani si am impreuna cu sotia un copil de 2ani.
Locuim intr-un apartament pe care ni l-au cumparat parintii ei , apartament in care am investit o suma destul de mare de bani.
Doresc sa achizitionez un nou apartament (al meu) prin programul prima casa.
Din cauza unor discutii contradictorii si diverse motive este foarte probabil sa se ajunga la divort.
In ce masura sotia va putea avea pretentie la apartamentul cumparat prin prima casa in timpul casatoriei in conditiile in care ea nu a lucrat niciodata si in toata perioada casniciei nu a avut nici un venit ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 16:36, 3 Mai 2017
Buna ziua,
Legal, 1/2, 1/2. fiecare.
faptul ca ati investit in imobilul socrilor si ... nu sunt relevante daca nu pot fi dovedite cu inscrisuri.
Legal va avea dreptul la apartamentul achiziționat prin programul prima casa. Puteți însă să schimbați regimul matrimonial dacă și dansa este de acord.
Atata timp cat sunteti casatorit si regimul matrimonial este cel comun (al comunitatii de bunuri) nu puteti achizitiona un imobil "al dvs".

Puteti fie sa faceti schimbarea regimului matrimonial, fie sa divortati legal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile celei de-a doua sotii in urma decesului sotului actual patitul 2 patitul 2 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o intrebare. In urma la a doua casatorie o colega locuieste in proprietatea sotului actual. Daca dansa beneficiaza ... (vezi toată discuția)
Partaj xkarmen xkarmen Dupa cativa ani de casnicie,dupa moartea socrului meu,s a facut succesiunea asupra apartamentului in care locuiau. Soacra a decis sa ne lase noua apartamentul ... (vezi toată discuția)
Introducere sotie in act proprietate augbarbu augbarbu Buna seara, Numele meu este Augustin Barbu. In anul 1993, in urma decesului bunicii materne, am achizitionat printr-un contract de vanzare – cumparare, ... (vezi toată discuția)