Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Introducere sotie in act proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Introducere sotie in act proprietate

Buna seara,
Numele meu este Augustin Barbu. In anul 1993, in urma decesului bunicii materne, am achizitionat printr-un contract de vanzare – cumparare, de la bunicul matern si mama mea, ca mostenitori, un apartament. Acest apartament l-am achizitionat fara nicio imbunatatire.
In anul 2008 am racordat apartamentul la incalzire separata, prin centrala.
In anul 2012 m-am casatorit cu actuala sotie.
Dupa casatorie, am renovat apartamentul, investitiile momentane fiind de aproximativ 40.000 lei, mare parte justificate prin documente fiscale.
Adresez rugamintea de a mi se clarifica urmatoarele nelamuriri:
a) As dori sa stiu ce drepturi are sotia mea in urma unui eventual divort sau deces al meu referitor la mostenire.
b) As dori sa stiu care este modalitatea legala de a-i asigura o protectie legala si ma refer de a o introduce cu drepturi legale asupra apartamentului.
Va multumesc!
In cazul unui divort are un drept de creanta, teoretic de jumatate din investitiile facute.
In caz ca decedati va mosteneste, cota difera functie de clasa de mostenitori cu care vine in concurs. Pt ca si dansa a ridicat valoarea acestui imobil, daca nu se intelege cuceilalti mostenitori asupra sultelor pe care le-ar avea de platit, posibil sa se indrepte catre instanta.
ii puteti dona o cota sau va puteti schimba regimul matrimonial, adoptati pe cel al comunitatii conventionale, iar prin conventie introduceti acest imobil in comunitatea de bunuri. La notar rezolvati.
In cazul donatiei, va puteti razgandi si revoca donatia in cazul unui divort.
In cazul prezentat mai sus, care sunt mostenitorii?
Mentionez ca in anul 2016 mi s-a nascut un copil, si traiesc ambii parinti si mai am o sora. Copilul si sotia ce cota de mostenire, defalcat, ar avea?
Va multumesc!