Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Raportare ambalaje
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Raportare ambalaje

Buna ziua. As dori sa va intreb daca noi importam marfa ambalata in paleti de lemn trebuie sa dam paletii mai departe spre valorificare la un operator autorizat sau le putem da ca lemne de foc unui angajat al firmei?
In primul rand trebuie sa declarati la AFM ambalajele introduse pe piata prin import: paletii de care spuneti + carton, folie daca e cazul. Din aceste ambalaje aveti obligatia de a recupera un procent si de a le preda spre reciclare (ATENTIE - trebuie sa aveti dovada ca aceste ambalaje au ajuns la un reciclator final gen fabrica de hartie pt. hartie, fabrica de placaj pt. lemn, etc) Pe diferenta dintre procentul pentru care ati avut obligatia de a recicla si ceea ce ati reciclat efectiv trebuie sa platiti la AFM o taxa de 2 lei/kg. Daca va indepliniti aceasta obligatie printr-o forma sau alta, puteti preda ambalajele de lemn ca si lemn de foc si unei persoane fizice
Am inteles. Va multumesc