Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legalitate HCL
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legalitate HCL

Este legala un HCL prin care se impune o taxa pentru lucrari de spargere trotuare?
Cod fiscal
art. 486 - Alte taxe locale
(1) Consiliile locale, Consiliul General al Municipiului București sau consiliile județene, după caz, pot institui taxe pentru utilizarea temporară a locurilor publice și pentru vizitarea muzeelor, caselor memoriale, monumentelor istorice de arhitectură și arheologice și altele asemenea.