Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Plata impozit loc parcare urmas de veteran
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Plata impozit loc parcare urmas de veteran

Buna ziua,
Urmasii de veterani de razboi trebuie sa plateasca taxa pentru locul de parcare de la primarie? Pana in 2016 nu se platea aceasta taxa de catre urmasii de veteran.

Multumesc frumos,
Adriana Badanoiu
Trebuie să consultați hotărârea consiliului local privind impozitele și taxele locale.
Potrivit codului fiscal, art 486 și 487
[ link extern ]
art 486
(1) Consiliile locale, Consiliul General al Municipiului București sau consiliile județene, după caz, pot institui taxe pentru utilizarea temporară a locurilor publice și pentru vizitarea muzeelor, caselor memoriale, monumentelor istorice de arhitectură și arheologice și altele asemenea.

art 487
Autoritățile deliberative pot acorda reduceri sau scutiri de la plata taxelor instituite conform art. 486 următoarelor persoane fizice sau juridice:

a) veteranii de război, văduvele de război și văduvele nerecăsătorite ale veteranilor de război;
Inteleg ca s-a schimbat legea, iar de la 1 ian 2016 se plateste si de catre veterani sau urmasii acestora tot ce este in domeniul public. Cel putin, eu asa am priceput.

multumesc frumos!