Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... executor judecatoresc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

executor judecatoresc

As vrea sa stiu cum se stabileste onorariul unui executor judecatoresc, pentru ca am intalnit o situatie in care onorariul executorului judecatoresc este de 4.300 lei in situatia in care sunt pentru care este executat debitorul este de 7.000 lei.mi se pare cam mult. De asemenea as vrea sa stiu daca exista vreo cale de oprire a executarii, sau contestate...nici nu stiu cum sa ma exprim:(
buna ziua.
se poate face contestatie la executare.
conform ordin.2848, acestea sunt ONORARIILE MINIMALE ªI MAXIMALE
pentru serviciile prestate de executorii judecătoreşti

Activitatea prestată Onorariile minimale Onorariile maximale
1. Notificarea şi comunicarea
actelor de procedură 20 lei 400 lei
2. Executări directe:
- evacuări 150 lei 2.200 lei pentru debitor pers. fizică
5.200 lei pentru debitor pers.juridică
- încredinţarea minorului
sau stabilirea domiciliului
minorului 50 lei 1.000 lei
- vizitarea minorului 50 lei 500 lei
- puneri în posesie, grăniţuiri, 60 lei 2.200 lei pentru debitor pers fizică
servituţi, predări de bunuri etc. 5.200 lei pentru debitor pers. jur
- desfiinţarea de lucrări sau 150 lei 2.200 lei pentru debitor pers fizică
construcţii 5.200 lei pentru debitor pers.juridică
3. Executări indirecte:
- urmărirea mobiliară a creanţelor
60 lei pentru creanţe pentru sume mai mici de 50.000 lei,
până la 1.000 lei onorariul poate fi până la 10%
60 lei plus 2% din suma pentru sumele cuprinse între 50.001 lei şi 80.000 lei, onorariul este de 3% pentru creanţe cuprinse între 80.001 lei şi 100.000 lei,
onorariul este de 2% pentru sumele ce depăşesc 100.000 lei
- urmărirea imobiliară a creanţelor 150 lei pentru creanţe mai mici de 50.000 lei
până la 1.000 lei onorariul poate fi până la 10%
150 lei plus 2% din suma pentru sumele cuprinse între 50.001 lei şi80.000 lei
onorariul este de 3% pentru creanţe cuprinse între 80.001 lei şi 100.000 lei,
onorariul este de 2% pentru sumele ce depăşesc 100.000 lei,
4. Poprire 60 lei pentru creanţe până pentru sume mai mici de 50.000 lei,
sau onorariul poate fi până la 10%
60 lei plus 2% pentru sumele cuprinse între 50.001 lei şi 80.000 lei
onorariul este de 3% pentru sumele cuprinse între 80.001 lei şi
onorariul este de 2% pentru sumele ce depăşesc 100.000 lei,
5. Protestul de neplată la cambie, 150 lei 400 lei
bilet la ordin şi cecuri
6. Constatarea unor situaţii de fapt 100 lei 2.200 lei pentru debitor pers fizică
şi inventarierea unor bunuri 5.200 lei pentru debitor pers juridică
7. Vânzarea la licitaţie publică 150 lei 2.200 lei
a bunului ce face obiectul
împărţelii judiciare
8. Sechestrul asigurător 100 lei 1.200 lei pentru debitor pers.fizică
2.200 lei pentru debitor pers.juridică
9. Sechestrul judiciar 100 lei 1.200 lei pentru debitor pers fizică
2.200 lei pentru debitor pers.juridică
10. Poprirea asigurătorie 100 lei 1.200 lei pentru debitor pers fizică
2.200 lei pentru debitor pers.juridică
11. Proces-verbal de ofertă reală 50 lei 350 lei
12. Orice alte acte sau operaţiuni 50 lei 200 lei
date prin lege
13. Confiscări 10% din valoarea realizată 10% din valoarea realizată
14. Consultaţii în legătură cu
constituirea actelor execuţionale 20 lei 200 lei
pentru ca acum aveti idee despre cum se aplica onorariile de catre executorii judecatoresti, puteti face contestatie la executare , asa cum v-a sfatuit si ioana-cristea
Va multumesc pentru informatiile furnizate