avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... constructie casa mica, lemn, paianta
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

constructie casa mica, lemn, paianta

vreau sa construiesc pe un teren intravilan, arabil, o casa foarte mica, din paianta, sau "sendviciuri"si trebuie sa stiu daca exista vreun fel de constructe care sa nu necesite foarte multe aprobari, legate de PUZ,sau scoatere din teren agricol, si daca se poate face o astfel de constructie, voi beneficia de utilitatile care sunt foarte aproape de teren? sau daca nu construiesc nimic pe teren ci vreau doar sa imi pun o piscina supraterana, voi putea aduce apa, curentul si canalizarea pe teren?
Cel mai recent răspuns: irina4041 , utilizator 20:37, 21 Septembrie 2009
teren agrigol permite doar constructii anexe...grajd, hambar....nu stiu cum se obtin pt acestea aprobari de utilitati intrebati la primarie la urbanism....dar evitati sa folositi cuvantul casa....indiferent cat de mica o faceti...o casa necesita toate aprobarile.....
irina4041 a scris:
vreau sa construiesc pe un teren intravilan, arabil, o casa foarte mica, din paianta, sau "sendviciuri"si trebuie sa stiu daca exista vreun fel de constructe care sa nu necesite foarte multe aprobari, legate de PUZ,sau scoatere din teren agricol, si daca se poate face o astfel de constructie, voi beneficia de utilitatile care sunt foarte aproape de teren? sau daca nu construiesc nimic pe teren ci vreau doar sa imi pun o piscina supraterana, voi putea aduce apa, curentul si canalizarea pe teren?

Buna ziua,

1.
In orice ipoteza, pentru a construi pe un teren arabil (intra sau extravilan), acesta trebuie trecut din categoria „agricol” in categoria „curti, constructii”;
Trecerea presupune intocmirea unei documentatii tehnice si obtinerea unor avize, dar nu este taxata.
2.
Pentru o „casa mica” sau nu, trebuie:
- obtinut de la Primaria teritoriala un Certificat de Urbanism pentru edificarea noii cladiri;
- comandat unui arhitect membru OAR, un proiect tehnic faza PAC;
- obtinut de la Primaria teritoriala o Autorizatie de construire pentru edificarea noii cladiri;
3.
o piscina „supraterana” daca, prin modul de executie, poate fi incadrata in categoria „constructii provizorii demontabile” atunci nu necesita autorizare.
4.
Pentru bransamentele la apa, en. electrica si canalizare trebuie obtinute cele aratate la pct. 2.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
multumesc foarte mult, cu adevarat piscina este cu o ,margine gonflabila, demontabila, doar ca necesita o pompa care filtreaza apa, deci implicit curent.
inca odata multumesc ptr sfaturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proiect puz avram172 avram172 buna ziua. rog tare ma mult sa ma ajutati cu o problema, care ma tine pe loc. detin un teren agricol in suprafata de 1, 53 ha pe raza unei comune din jud ... (vezi toată discuția)
De la teren extravilan la intravilan - posibil? cristian_myx cristian_myx a]m o jumatate de hectar de pamant agricol si vreau sa construiesc o casa peste drum de pamantul acesta este o muara si acolo se afla in curte si 2 case in ... (vezi toată discuția)
Teren intravilan arabil nicolae m nicolae m buna seara ! am cumparat un teren intravilan arabil cu numar cadastral si inscris in cartea funciara si vreau sa construiesc pe el, se poate?ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)