Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... constructie casa mica, lemn, paianta
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

constructie casa mica, lemn, paianta

vreau sa construiesc pe un teren intravilan, arabil, o casa foarte mica, din paianta, sau "sendviciuri"si trebuie sa stiu daca exista vreun fel de constructe care sa nu necesite foarte multe aprobari, legate de PUZ,sau scoatere din teren agricol, si daca se poate face o astfel de constructie, voi beneficia de utilitatile care sunt foarte aproape de teren? sau daca nu construiesc nimic pe teren ci vreau doar sa imi pun o piscina supraterana, voi putea aduce apa, curentul si canalizarea pe teren?
teren agrigol permite doar constructii anexe...grajd, hambar....nu stiu cum se obtin pt acestea aprobari de utilitati intrebati la primarie la urbanism....dar evitati sa folositi cuvantul casa....indiferent cat de mica o faceti...o casa necesita toate aprobarile.....
irina4041 a scris:
vreau sa construiesc pe un teren intravilan, arabil, o casa foarte mica, din paianta, sau "sendviciuri"si trebuie sa stiu daca exista vreun fel de constructe care sa nu necesite foarte multe aprobari, legate de PUZ,sau scoatere din teren agricol, si daca se poate face o astfel de constructie, voi beneficia de utilitatile care sunt foarte aproape de teren? sau daca nu construiesc nimic pe teren ci vreau doar sa imi pun o piscina supraterana, voi putea aduce apa, curentul si canalizarea pe teren?

Buna ziua,

1.
In orice ipoteza, pentru a construi pe un teren arabil (intra sau extravilan), acesta trebuie trecut din categoria „agricol” in categoria „curti, constructii”;
Trecerea presupune intocmirea unei documentatii tehnice si obtinerea unor avize, dar nu este taxata.
2.
Pentru o „casa mica” sau nu, trebuie:
- obtinut de la Primaria teritoriala un Certificat de Urbanism pentru edificarea noii cladiri;
- comandat unui arhitect membru OAR, un proiect tehnic faza PAC;
- obtinut de la Primaria teritoriala o Autorizatie de construire pentru edificarea noii cladiri;
3.
o piscina „supraterana” daca, prin modul de executie, poate fi incadrata in categoria „constructii provizorii demontabile” atunci nu necesita autorizare.
4.
Pentru bransamentele la apa, en. electrica si canalizare trebuie obtinute cele aratate la pct. 2.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
multumesc foarte mult, cu adevarat piscina este cu o ,margine gonflabila, demontabila, doar ca necesita o pompa care filtreaza apa, deci implicit curent.
inca odata multumesc ptr sfaturi.