Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor deces-contract suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor deces-contract suspendat

Buna ziua
Un angajat aflat in concediu crestere copil, poate beneficia in aceasta perioada de ajutor de deces din partea angajatorului? Mentionez faptul ca persoana decedata este unul dintre parintii angajatului si la momentul decesului nu era asigurat/somer/pensionar.
Va multumesc!
Da, poate beneficia de asa ceva.

OUG 111/2010
art.16
.....
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) primeşte diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu;