Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna seara,
Va rog, la data 05.05.2017, ia incetat contractul de munca,
Mentionez ca institutia are sa-i plateasca 3 zile CO neefectuat din anul 2016, si pana la data incheierii CIM nu a benficiat de nici o zi de CO,
- pe an avea dreptul la 25 de zile CO,
Va rog, modul de calcul a concediului neefectuat.
proportional cu timpul efectiv lucrat.
Va rog, explicati concret.
Pentru 2017 are dreptul la CO aferent perioadei cuprinse intre 01.01.2017 si 05.05.2017.

Din calculul meu reiese ca are dreptul la 9 zile lucratoare de CO.

Se aplica regula de trei simpla :
1 an = 365 de zile
CO = 25 de zile/an
perioada lucrata in 2017 : 01.01.2017 - 05.05.2017 = 125 zile

125 x 25 : 365 = 8,56 zile ... adica 9 zile
- si calculul celor 3 zile de CO neefectuat de pe anul 2016?
- cum se face? la salariul brut din ultimele 3 luni ale anului 2016 sau 2017.
Multumesc.
Art.150 C.mun.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

In speta, pentru compensarea in bani a zilelor de CO neefectuate se iau in considerare utimele 3 luni anterioare celei în care a incetat c.i.m.