Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... plata creanta de catre debitor creditorului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

plata creanta de catre debitor creditorului

Buna ziua,

In situatia in care un debitor intra in procedura de insolventa (cu reorganizare) si creditorul lui se inscrie la masa credala, poate debitorul sa ii plateasca suma datorata? Sunt astfel prejudiciati ceilalti creditori? Ma gandeam ca exista acea egalitate si prioritate in recuperarea creantelor in insolventa.

Isi poate recupera creditorul bunurile proprii detinute de debitor?

Multumesc!
dupa cate stiu eu ordinea este stabilita in functie de creditorul care a actionat primul, exceptie facand creditorul din partea statului...daca nu ma insel
da asa este...vorbim despre prioritate la masa credala...sa nu uitam si de salariati care au si ei intaietate...