Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua. Aș vrea să aflu daca la vârsta redusă de pensionare (datorită grupei 2) se poate cere și pensionare anticipată.
Mulțumesc
Nu se cumuleaza reducerea datorata grupei de munca cu cei 5 ani pt pensie anticipata sau anticipata partiala.
Pensia anticipata sau anticipata partiala se acorda cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare. Daca reducerea pt grupa de munca e mai mare de 5 ani atunci nu se poate beneficia de pensie anticipata, ci se iese direct la limita de varsta.