Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general documente intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

documente intreprindere individuala

am cateva intrebari, daca vrea cineva sa ma ajute.
Am infiintat o intreprindere individuala, comert pe internet si prin intermediul caselor de comenzi. ok.
Am inteles ca sunt neplatitor de Tva. In aceasta situatie, de ce o firma platitoare are necazuri daca ia marfa de la mine? Ce se poate face pentru lamurirea acestor probleme?
Apoi, ce registre, documente de evidenta imi trebuie, care si unde trebuie inregistrate?
Facturile generate cu programe speciale, in cate exemplare se printeaza?
Pun toate aceste intrebari, pentru ca dupa 6 ore de umblat continuu la finante in Satu Mare, prin 8 birouri, 4 etaje si peste 40 persoane intrebate (angajati ai finantelor) nu am primit nici un raspuns.
Va multumesc
1. Nimeni nu va avea necazuri, daca cumpara marfa de la Dvs. Este legal sa fiti neplatitor de TVA.

2. Puteti explica clientilor Dvs., ca nu doriti sa devenit platitor de TVA, iar ei nu vor avea necazuri din aceasta cauza. Facturile Dvs. pot fi contabilizate fara nici o problema.

3. Trebuie sa aveti un Registru Jurnal de Incasari si Plati, un Registru de Inventar si un Registru Unic de Control. Registrul Jurnal de Incasari si Plati si Registru de Inventar trebuie sa snuruiti si sa parafati, iar Registrul Unic de Control trebuie sa fie vizat de Directia Locala de Impozite si Taxe (finante locale).

4. Puteti sa trimiteti clientilor Dvs. facturi prin email (intr-un document PDF -- puteti sa folositi OpenOffice cu care pot fi generate documente PDF) -- daca clientul doreste, puteti sa-i trimitei o factura tiparita. Trebuie sa tipariti un exemplar din factura pentru contabilitatea Dvs.