Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sfat in legatura cu PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sfat in legatura cu PFA

buna,

am un pfa deschis de aproape 2 luni. sunt neplatitor de tva si am inteles ca nu am nevoie de registru unic de control si de registru evidenta fiscala. de cateva zile un prieten mi-a spus ca defapt nu daca esti sau nu esti platitor de tva ii intereseaza pe aia de la finante , ci faptul daca esti la norma sau sau in sistem real (habar n-am ce inseamna astea 2).

adica daca sunt pfa neplatitor de tva dar sunt in sistem real am nevoie de registrele enumerate mai sus?? e advarat ca or sa-mi dea amenda pt ca nu am aceste registre atunci cand o sa merg sa le cumpar ?? va rog sa ma ajutati.

o zi buna
n-or sa va dea amenda, dar trebuie sa aveti aceste registre deoarece ele nu au nimic a face cu obtiunea dv. de a fi sau nu platitor de tva.
sensoaltec a scris:

buna,

am un pfa deschis de aproape 2 luni. sunt neplatitor de tva si am inteles ca nu am nevoie de registru unic de control si de registru evidenta fiscala. de cateva zile un prieten mi-a spus ca defapt nu daca esti sau nu esti platitor de tva ii intereseaza pe aia de la finante , ci faptul daca esti la norma sau sau in sistem real (habar n-am ce inseamna astea 2).

adica daca sunt pfa neplatitor de tva dar sunt in sistem real am nevoie de registrele enumerate mai sus?? e advarat ca or sa-mi dea amenda pt ca nu am aceste registre atunci cand o sa merg sa le cumpar ?? va rog sa ma ajutati.

o zi buna

PFA cu impunere asupra normei de venit (Administratie financiara stabileste un impozit pe venit pentru anumite categorii de activitati indiferent care este volumul de incasari al PFA), neplatitor de tva.
Acestia sunt obligati sa aiba: registru unic de control - pe care il completeaza organele de control, jurnale de cumparari si de vanzari pentru evidenta facturilor de venituri si de cheltuieli - registre care se completeaza de catre PFA in scopul de a vedea cand se atinge plafonul de trecere la platitor de tva

PFA cu impunere in regim real, neplatitor de tva - impozitul se calculeaza pe baza declaratiei de venituri depuse de PFA la Administratia Financiara pentru anul anterior dupa incheierea acestuia. Declaratia PFA se intocmeste pe baza calculelor din contabilitatea in partida simpla tinuta de PFA.
Acestia sunt obligati sa aiba urmatoarele registre: registru unic de control, registrul de incasari si plati, registru de inventar, jurnal de cumparari si jurnal de vanzari.

La achizitionarea acestor registre nu primiti amenda. Registrul unic de control se achizitioneaza de la Administratia Financiara iar celelalte registre se achizitioneaza de la papetarie. Registrul de incasari si plati si registru inventar se numeroteaza, se snuruiesc si se inregistreaza la Administratia Financiara inainte de completare.
multumesc frumos pt raspunsuri =D>

ma gandeam ca o sa primesc o amenda de la finante deoarece au trecut cele 30 de zile specificate de lege in care trebuia sa imi achizitionez aceste registre. #-o