Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transformare SRL in sucursala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transformare SRL in sucursala

Este posibila transformarea unui SRL in sucursala a unei societati pe actiuni?
Mentionez ca societatea pe actiuni in cauza detine 90%din capitalul social al SRL-ului.
Ma puteti ajuta cu niste indicatii procedurale?
sbucuresti a scris:

Este posibila transformarea unui SRL in sucursala a unei societati pe actiuni?

Nu.
SRL -ul respectiv este persoana juridica.
Sucursalele, potrivit art. 43 alin. 1 Legea nr. 31/1990, sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor comerciale [...].

Multumesc pentru raspuns!
Sa inteleg ca trebuie mers pe ideea radierii SRL-ului si infiintarii efective a unei sucursale a societatii pe actiuni?
Daca SRL-ul desfasoara o activitate profitabila, nu vad de ce aceasta societate ar trebui dizolvata/lichidata/radiata.

SA-ul isi poate infiinta o sucursala oricand socoteste ca aceasta i-ar aduce vreun folos.

SRL-ul si-a vandut cea mai mare parte a activului, insa mai are ceva contracte in derulare. Ma gandeam ca as putea gasi o varianta mai simpla a "desfiintarii"ei dupa finalizarea acestor contracte, ca sa evit procedura anevoiasa a lichidarii.
Asta este motivul pentru care am intrebat daca se poate transforma intr-o entitate fara personalitate juridica, respectiv sucursala a SA-ului care este asociat principal si detine 90% din capitalul social.
Dupa/inainte de finalizarea contractelor aflate in derulare, SA-ul se poate retrage din SRL.

Apoi, lasati ORC-ul sa dizolve acest SRL, in temeiul art. 237 LSC.