avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transformare SRL in sucursala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transformare SRL in sucursala

Este posibila transformarea unui SRL in sucursala a unei societati pe actiuni?
Mentionez ca societatea pe actiuni in cauza detine 90%din capitalul social al SRL-ului.
Ma puteti ajuta cu niste indicatii procedurale?
Cel mai recent răspuns: sbucuresti , utilizator 10:52, 23 Septembrie 2009
sbucuresti a scris:

Este posibila transformarea unui SRL in sucursala a unei societati pe actiuni?


Nu.
SRL -ul respectiv este persoana juridica.
Sucursalele, potrivit art. 43 alin. 1 Legea nr. 31/1990, sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor comerciale [...].

Multumesc pentru raspuns!
Sa inteleg ca trebuie mers pe ideea radierii SRL-ului si infiintarii efective a unei sucursale a societatii pe actiuni?
Daca SRL-ul desfasoara o activitate profitabila, nu vad de ce aceasta societate ar trebui dizolvata/lichidata/radiata.

SA-ul isi poate infiinta o sucursala oricand socoteste ca aceasta i-ar aduce vreun folos.

SRL-ul si-a vandut cea mai mare parte a activului, insa mai are ceva contracte in derulare. Ma gandeam ca as putea gasi o varianta mai simpla a "desfiintarii"ei dupa finalizarea acestor contracte, ca sa evit procedura anevoiasa a lichidarii.
Asta este motivul pentru care am intrebat daca se poate transforma intr-o entitate fara personalitate juridica, respectiv sucursala a SA-ului care este asociat principal si detine 90% din capitalul social.
Dupa/inainte de finalizarea contractelor aflate in derulare, SA-ul se poate retrage din SRL.

Apoi, lasati ORC-ul sa dizolve acest SRL, in temeiul art. 237 LSC.

Alte discuții în legătură

Transfornare srl in af cargo cargo am un srl (asociat unic) infiintat de 3 ani, cu activitate. Doresc sa-l transform intr-o asociatie familiala, pentru a reduce unele cheltuieli si pentru ... (vezi toată discuția)
Fuziune prin absorbtie ged ged Am 2 SRL si doresc sa fac fuziune intre ele. In primul (societatea absorbita) sunt asociat unic iar in al doilea (societatea absorbanta) am 90% (restul in ... (vezi toată discuția)
Fuziunea unei societati aflata in lichidare judiciara themis themis SC X SRL se afla in procedura de lichidare judiciara ca urmare a unei sentinte definitive de dizolvare (in temeiul art.237(1) LSC). Potrivit art.238(5) ... (vezi toată discuția)