Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... modificari in apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

modificari in apartament

buna ziua,
as dori sa stiu, DACA presedintele si administratorul asociatiei de proprietari AU VOIE sa intre in apartamentul unei persoane care face modificari majore in apartament , si daca da ,conform carei legi..multumesc
Orice persoana poate intra in apartament daca i se deschide usa, daca i se permite....
Presedintele si administratorul pot solicita accesul in apartament pentru a verifica diferite instalatii, mai ales cele comune...
Este firesc sa se colaboreze cu presedintele si administratorul.
Modificarile constructive in apartament se pot face numai cu acordul conducerii asociatiei de proprietari, uneori fiind nevoie si de proiect sau autorizatie de constructie.
Daca cineva din conducerea asiciatiei sau orice vecin, afla ca se fac modificari in apartament, poate anunta inspectoratul in constructii, disciplina in constructii, politia, compartimentul urbanism... iar celui ce face modificari fara aprobarile legale (inclusiv aprobarea asociatiei) nu-i va fi deloc usor.
Art. 31
Dreptul de a aplica amenzile prevăzute de prezenta lege se prescrie în termen de 5 ani de la data săvârşirii faptei.
(la data 27-dec-2016 Art. 31 din capitolul III modificat de Art. VII, punctul 33. din Ordonanta urgenta 100/2016 )
legea 50/1991