Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cuantum diurna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cuantum diurna

Hristos a înviat !

Un salariat a mers într-o delegaţie în altă localitate, în interes de serviciu.
Delegaţia a fost pentru orele 8 - 20.
Institutia noastra acorda diurna legala pentru deplasare.
Diurna legala este un drept salarial
ce se cuvine salariatului care a fost delegat.
Pentru delegatie, salariatului i s-a dat un Ordin de deplasare
pe care sa scrie diurna legala.

Va rog mult de tot sa imi spuneti:
1. - ce suma sa ceara si sa scrie salariatul
pe Ordinul de deplasare ?
2. - suma acordata pentru diurna legala
se trece in salariu
si se impoziteaza ?
Se opresc si contributii ? ( CAS, CASS,... )
Cuantumul diurnei se stabileste de catre angajator .. minim este de 17 lei/zi si maxim nedeductibil 42,5 lei/zi. (venit neimpozabil si nesupus contributiilor sociale).

Ghidul diurnei în 2017: Ce trebuie să ştii când o acorzi salariaţilor?
www.avocatnet.ro/content/art...
Vă mulţumesc din tot sufletul pentru ajutor !