Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale am o nelamurire va rog ajutati-ma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

am o nelamurire va rog ajutati-ma

Am avut o intreprindere individuala deschisa in sept 2008 iar in iunie 2009 am inchis-o. Am facut toate demersurile necesare dar am o problema la finante. Am platit declaratia finala pe 2008, iar pe 2009 am taiat o singura factura de 250 ron. Dar.... am de platit o rata de 900 ron ceva estimativ de pe anul trecut calculat de ei. Recunosc, momentan nu am bani deloc :(. nu am de unde sa platesc aceasta suma cu toate ca am inteles ca mi se vor returna in 2010 dar nu ii am. Acu intrebarea: Ce pot cei de la finante sa imi faca daca nu platesc. M-a sunat o doamna si mi-a spus ca imi trage automat din salariu. I-am spus ca nu am salar ca nu sunt angajat, a zis ca mi ia dintr-un cont personal din banca daca am .... Pot face asa ceva. . Daca nu platesc pana la anu ce de[pun finala pe 2009 pe lunile ian-iunie ca atat am functionat ce pot sa patesc. Dati-mi un sfat va rog ce sa fac?
daca vor avea din ce sa-si recupereze banii, cei de la finante o vor face.Ar fi bine sa va imprumutati si sa platiti, altfel nu aveti sanse sa scapati.Vor incerca sa va execute bunuri proprii sau conturile bancare.Daca nu doriti sa platiti ar fi bine sa va goliti conturile inainte sa vi le goleasca ei...:confused:
Cei 900 lei sunt din anticipatul pe anul 2009 sau pentru regularizarea pe 2008?
anticipatul pe 2009 regularizarea am achitat-o
Scuze de intarziere.
Asa am patit eu in 2007. Am inceput activitatea in august 2007, si din prostie am crezut ca Anticipatul se refera la un an intreg si ca ei vor calcula la jumatate dat fiind ca eram in august:">. asa ca m-am trezit ca trebuie sa platesc 500 lei impozit anticipat pe 2007 (agentul meu lipsea atunci asa ca nu m-a invatat nimeni m-au pus sa scriu un formular si atat). Cand a venit decizia acasa am fugit la Fisc si am gasit agentul meu. Am explicat ca am gresit ca eu nu am venit, nu am servici etc de unde sa dau atat. Femeia s-a dus la directoarea ei si amandoua au zis asa: plateste prima transa de 250 lei si pe a doua nu o platesti, in februarie vii fuguta si declari clar profitul pe 2007 si facem regularizarea. Am platit vreo 10 lei penalizari ca nu am achitat la timp si atat.
Sfatul meu este sa faceti inchiderea de an sa vedeti profitul actual pe 2009 si sa mergeti la agentul dvs (cu un buchet de flori :(( ) si sa faceti acelasi lucru ca si mine. Ei pot face "misculatii" exemplu eu trebuia sa platesct 300 diferenta de regularizare pe 2008 am depus in martie declaratia rectificativa pe 2008 si anticipatul pe 2009. Am platit o suma infima anticipatul pe 2009 (16 lei) si nimic din regularizare.
Saptamana asta am fost la agent (primisem scrisoare acasa de instiintare de plata pe 20.09.09) a confirmat in sistem ca am primit plicul abia pe 20.09 si s-au anulat penalizarile de 40lei. Acum am platit toata suma dar am avut pasuire din martie pana in octombrie.
Trebuie doar sa stii cum sa vorbesti cu ei pentru ca sunt dificili.

In concluzie veiti plati penalizari la sumele neachitate, iar in ianuarie 2010 depuneti regularizarea pe 2009 si gata, veti avea 60 zile termen sa platiti diferentele si eventual veti pierde cam 50 lei din cauza penalizarilor.

Nu a oprit nimeni nimic din salariu dar ar fi bine sa le scoteti ochii cu o suma mica platita daca puteti.