avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1358 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Divort cu minor
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Divort cu minor

Buna seara. Am si eu o intrebare. 2 catateni romani, ieseni, casatoriti la primaria iasi, rezidenti in italia , cu un copil minor de 12 ani nascut in italia, vor sa divorteze.au domiciliu in buletin in iasi, dar ultimul domiciliu comun e in italia.s.au pus de comun acord cu divortul, cu numele dupa casatorie, cu incredintarea minorului, cu pensia de intretinere, cu programul de vizitare al minorului.sunt intru deacord cu totul.intrebarea mea este : pot divorta la notar in romania daca se prezinta amandoi si copilul minor ? Astept un raspuns.va mutumesc
Cel mai recent răspuns: Ioana Pasniciuc , Avocat 19:57, 12 Mai 2017
Da,daca partile se inteleg cu privire la toate aspectele pot divorta la notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde este dreptul minorului de 6 ani ? damatteo damatteo Prin hotărâre judecătorească minorul vine incredințat mamei , iar amândoi ( mamă si copil ) au rezidență in Italia . Se duc in România iar la ... (vezi toată discuția)
Casatorie romania, cerere de divort depusa in romania, domiciliu italia miron18 miron18 Buna seara, Am un caz personal: Casatorita in Romania, cererea de divort a fost depusa in Romania de catre sot, cu incredintarea catre mama a custodiei ... (vezi toată discuția)
Se poate divorța? Maria1381 Maria1381 Eu si sotul meu suntem rezidenti in italia de 10ani de 10 luni suntem separati si eu am intentat divort in italia in martie avem prima infatisare.in decembrie ... (vezi toată discuția)