Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Rectificare nume pe certificat de nastere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Rectificare nume pe certificat de nastere

Domnul IAB este trecut ca tata in certificatul de nastere al minorului AD, desi la data nasterii pruncului acesta este divortat de mama copilului. Divortul s-a pronuntat la notar la data de 30 mai 2015, motivul real fiind acela ca femeia a ramas insarcinata in februarie-martie, iar sotul era plecat la munca in strainatate din luna ianuarie. DECI NU AVEA CUM SA FIE EL TATAL COPILULUI. Certificatul de nastere a fost facut pe baza unei declaratii pe proprie raspundere a mamei. CUM POATE FI CORECTAT ACEST LUCRU?
Certificatul este corect pentru ca la data conceperii copilului, dl IAB era sotul mamei.
Dl IAB sau mama poate deschide actiune in contestarea paternitatii.
Mama, tata din acte sau tatăl biologic pot acționa în instanta pt tagada de paternitate.
Mama nu a declarat nimic pe propria răspundere, ci asa e legea - copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei îl are ca tata pe soțul mamei sale.
Dar mama recunoaste ca pruncul nu a fost conceput cu sotul sau. In aceasta situatie nu exista o alta cale de a se rezolva aceasta problema?
La notar?
nu, in instanta, cum v-am zis.
ramane sa stabiliti cine tagaduieste paternitatea.