avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agresiune verbală şi amenințare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agresiune verbală şi amenințare

Bună seara.
Am şi eu o problemă şi nu ştiu exact cum să o rezolv.
De câteva luni, mai exact din luna martie a acestui an am o problemă cu un cuplu care de fiecare dată când drumurile noastre se intersectează, îmi sunt aduse injurii şi sunt agresată verbal. Am încercat să nu reacționez în niciun fel mai ales că fata are 17 ani, iar baiatul 23-practic sunt nişte copii şi am zis să nu mă pun la mintea lor. Dar situația s-a agravat sambătă când mă aflam în parc cu gaşca şi au venit şi respectivii. Au început la fel să mă înjure şi atunci prietenul meu nu s-a mai putut abține şi le-a răspuns şi el. Nu mi-a venit în minte să chem poliția din păcate.
Acum cateva ore am primit mesaje de amenințare pe facebook de la fata pline de injurii.
Ce s-ar întâmpla dacă aş face o plângere penalā? Adică m-am săturat să fiu insultată şi fără măcar să am vreo vină.
Ce îmi recomandați să fac?
~ Conținut șters la cerere ~
Trebuie analizat daca amenintarile sunt in sensul legii penale. Ce intelegeti dvs prin amenintari, exemplificati.
Pentru insulta, calomnie trebuie sa va adresati instantei civile.
Ultima modificare: Marți, 16 Mai 2017
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Amenințări cu bătaie în cea mai mare parte şi faptul ca voi avea probleme în facultate.
Mi s-a lansat şi o provocare, să mă întâlnesc doar eu cu ea şi să ne rezolvăm problemele, orice ar însemna asta.
Ar putea fi vorba de amenintare, daca depuneti plangere penala sa faceti si print-screen cu pagina facebook unde apar amenintarile.
Am înțeles. Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
O zi frumoasă!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere penala? ArualAnele ArualAnele Buna, Am fost insultata la o postare de-a mea de pe pagina de Facebook si as dori sa stiu daca pot face plangere penala impotriva persoanei care m-a ... (vezi toată discuția)
Calomnie și amenințări pe facebook. se pot face plângeri penale împotriva celor care fac asemenea lucruri? Ctin2015 Ctin2015 buna ziua , avand in vedere ca spatiul virtual a devenit din ce in ce mai nociv , doresc sa intreb ce masuri legale se pot lua impotriva celor ce ... (vezi toată discuția)
Defaimare prin calomnie si insulte iioanapana iioanapana Buna ziua! O persoana care, in trecut, m-a amenintat si a adus injurii la adresa mea, insa am ales sa rezolv amiabil problema, acum posteaza un anunt calomnios ... (vezi toată discuția)