avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Calomnie și amenințări pe Facebook. Se pot face ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Calomnie și amenințări pe Facebook. Se pot face plângeri penale împotriva celor care fac asemenea lucruri?

buna ziua ,
avand in vedere ca spatiul virtual a devenit din ce in ce mai nociv , doresc sa intreb ce masuri legale se pot lua impotriva celor ce adreseaza injurii si amenintari pe facebook . se pot face plangeri penale impotriva acestora si care sunt masurile ce se pot lua
multumesc mult
Ultima modificare: Luni, 22 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca faptele respectivilor intrunesc elementele constitutive ale vreunei infractiuni se poate depune plangere penala.
multumesc ,
asta si intrebam !!!
calomnie ...injurii ce nu pot fi redate aici , plus amenintari . ce ar trebui sa mai fie ca sa intruneasca elementele constitutive? sa se puna in aplicare amenintarile si sicanarile? nu prea inteleg .
Insulta si calomnia nu sunt incriminate in codul penal.
Daca sunteti amenintat, amenintarile trebuie sa fie in sensul legii penale.

ART. 206 c.p.
Ameninţarea
(1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

multumesc foarte mult pentru explicatii !!!
sa inteleg ca insulta si calomnia sunt in codul civil sau deloc??? daca da, atunci nu are sens sa ne miram de ceea ce auzim prin Parlament !!!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru insulta si calomnie trebuie sa va adresati instantei civile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere penala? ArualAnele ArualAnele Buna, Am fost insultata la o postare de-a mea de pe pagina de Facebook si as dori sa stiu daca pot face plangere penala impotriva persoanei care m-a ... (vezi toată discuția)
Incadrare juridica a faptei- termen depunere plangere? Marctm Marctm Buna ziua, Intr-o dimineata la servici am fost jignit de mai multe ori de un coleg pe care l-am iertat, insa e o persoana care continua sa-mi faca probleme, ... (vezi toată discuția)
Plangere penala krs23 krs23 Buna seara.As dori sa depun si eu plangere penala la parchetul local pentru insulta, calomnie, amenintare, lovire si vatamare corporala....mentionez ca am ... (vezi toată discuția)