Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare absolventi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare absolventi

o mica nedumerire... sunt scutiti de la plata impozitului angajatorii care angajeaza absolventi care nu au beneficiat inca de drepturile de somaj aferente, sau si cei care deja au beneficiat de somaj dupa absolvire???? multumesc
Vezi legea 76/2002 prin care poti obtine subventii in cazul angajarii absolventilor imediat dupa absolvire sau proveniti din somaj (dar sa nu fi lucrat nicaieri dupa absolvire).
Agenţii economici care vor încadra în muncă pe perioadă nedeterminată absolvenţi , sunt scutiţi, pe o perioadă de 12 luni, de plata contribuţiei la bugetul asigurărilor pentru şomaj, aferentă absolvenţilor încadraţi, şi primesc lunar, pe această perioadă, pentru fiecare absolvent: 1 salariu de bază minim brut pe ţară, pentru absolvenţii ciclului inferior al liceului sau ai şcolilor de arte şi meserii;1,2 salarii de bază minime brute pe ţară pentru absolvenţii de învăţământ secundar superior sau învăţământ postliceal;1,5 salarii minime brute pe ţară pentru absolvenţii de învăţământ superior