Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... obtinerea custodiei copilului de 12 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

obtinerea custodiei copilului de 12 ani

Sotia s-a separat de mine impreuna cu baiatul de 12 ani, parasind domiciliul conjugal. Mentionez ca are 2 procese verbale de la politie, care a fost solicitata cind ne-am certat, certurile fiind in curtea casei noastre, fara vatamari corporale. In ce conditii pot obtine tutela/custodia baiatului la divort ? In cazul divortului prin tribunal, dorinta copilului are prioritate ?Mentionez ca a adus o persoana barbateasca unde locuiesc acum, barbat cu care s-a cunoscut pe o retea de socializare, avind fotografii in care apare alaturi de aceea persoana, care a locuit o perioada, intr-o singura camera, impreuna si cu baiatul.
Multumesc anticipat.
petravram, utilizator
Instanţa va ţine cont doar de interesul superior al minorului.
Copilul va fi audiat de instanţă.
Nu are importanţă că mama copilului are altă relaţie, dar au importanţă procesele verbale ale Poliţiei privind scandalurile; violenţa poate fi şi psihică, nu numai fizică.
In functie de conditiile de locuit si de alte aspecte instanta va stabili prin hotarare cui va da copilul.
Dorinta copilului poate conta foarte mult dupa ce se finalizeaza procesul...
Daca nu vrea sa plece cu parintele la care s-a stabilit domiciliul sau apar probleme...
Având în vedere vârstă minorului acesta va fi audiat în camera de consiliu . Instanta va tine cont de dorința minorului.
Buna ziua, cu tot respectul, nu am studii in drept ci cu totul in alt domeniu, dar raspunsul d-voastra ma cam lasa perplex. Deci o femeie casatorita, care s-a separat de sot si are o alta relatie cu alt barbat, se considera ca are o morala exemplara, sau aproape ? Cu stima.
O persoană, chiar căsătorită fiind, se poate separa de partener şi poate începe o altă relaţie.În problema autorităţii părinteşti şi a domiciliului copilului, acest aspect nu are relevanţă.Contează care părinte îi poate oferi condiţii mai bune copilului şi dorinţa copilului.