avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajare studenti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajare studenti

as dori sa stiu daca se acorda facilitati unei firme care angajaeaza studenti?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:24, 31 Mai 2017
Angajatorul care încadrează în muncă elevi şi studenţi pe perioada vacanţelor beneficiază, pentru fiecare elev şi student, de un stimulent financiar lunar egal cu 50% din valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă în vigoare.

Valoarea indicatorului social de referinţă este de 500 lei , potrivit Legii nr. 76/2002.

Legea nr. 72 din 26 martie 2007 privind stimularea încadrării în muncă a elevilor şi studenţilor
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare studenti vanatorul vanatorul Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot fi angajati studentii si de ce facilitati beneficiaza angajatorii in aceste cazuri? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Cim student carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua ! Exista o restrictie in angajarea studentilor cu CIM ? Multumesc. (vezi toată discuția)
Ce beneficii sunt pentru angajarea unui elev de 17 ani idroidsq idroidsq Buna ziua, Am o sala de jocuri playstation 4 / PC as vrea sa angajez pe timp de vara elevi si as vrea sa stiu care sunt beneficiile. Unii spun ca nu se ... (vezi toată discuția)