Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajare studenti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajare studenti

as dori sa stiu daca se acorda facilitati unei firme care angajaeaza studenti?Multumesc.
Angajatorul care încadrează în muncă elevi şi studenţi pe perioada vacanţelor beneficiază, pentru fiecare elev şi student, de un stimulent financiar lunar egal cu 50% din valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă în vigoare.

Valoarea indicatorului social de referinţă este de 500 lei , potrivit Legii nr. 76/2002.

Legea nr. 72 din 26 martie 2007 privind stimularea încadrării în muncă a elevilor şi studenţilor
[ link extern ]