Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna. Se poate face angajarea de catre angajator fara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna. Se poate face angajarea de catre angajator fara semnatura mea?

Lucrez la o pensiune de cateva zile,dar nu mi sa dat nici un contract inchiat intre angajator si eu,am dat actele necesare (copie buletin,certificat de nastere si dovada ca am terminat 12 clase), doar m-i sa comunicat ca sunt angajata cu 8 ore dar nu respecta programul.
Ce ar trebui sa fac in cazul acesta?
Incepand cu 01.01.2011 nu se mai inregistreaza c.i.m. la ITM.
Ele se transmit prin REVISAL cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activității de către salariat.
Operatiunea de inregistrare si de transmitere a c.i.m. in REVISAL este posibila si fara a avea semnatura dvs pe c.i.m.

Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.
Nu mi sa dat nimic
Potrivit art.8 din HG nr.500/2011, la solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia copii ale documentelor existente în dosarul personal/profesional. (art.8 alin.3)

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
freeelis , cred ca v-a scapat ceva :
Art. 16
(1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română. Obligaţia de încheiere a contractului individual de muncă în formă scrisă revine angajatorului. Forma scrisă este obligatorie pentru încheierea valabilă a contractului.
Nu mi-a scapat nimic ..nu era vorba despre valabilitatea unui c.i.m. sau forma ad validitatem a acestuia.

In REVISAL se poate , chiar daca nu este corect, inregistra un c.i.m. fara semnatura uneia dintre parti.