avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 163 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare

am cerut o copie dupa contractul individual de munca de la angajator .Intrebare: contractul trebuie sa aiba nr in registrul general de evidenta a salariatilor cat si nr de inregistrare la itm? sau nici un nr.Mentionez ca contractul are cam 6 ani
Cel mai recent răspuns: maria2777 , utilizator 18:26, 11 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă c.i.m. a fost încheiat după 01.01.2011, atunci trebuie sa aiba numar din registrul de evidenta a salariaților.

Dacă c.i.m. a fost încheiat înainte de 01.01.2011, atunci trebuie sa aiba numar din registrul de evidenta a salariaților și număr de înregistrare de la ITM.

Art.16 C. Mun.
......
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.
.....


Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.........
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.........

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispozitiile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Noiembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
contractul are data de 5 .o4.2011 si nu are sus nici un nr nici de la itm ,nici un nr de registru de evidenta a salariatilor Ce sa cred ?ce fel de copie mi-a dat? Va multumesc!
Dacă c.i.m. a fost încheiat după 01.01.2011, atunci trebuie sa aiba numai numar din registrul de evidenta a salariaților.

Mergeți la ITM și solicitați eliberarea unui extras Revisal. Așa verificați dacă c.i.m. a fost transmis în Revisal.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Noiembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vamultumesc frumos pentru lamuriri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Verificarea contractului de munca doandaiondan doandaiondan Buna ziua! As dori sa stiu daca a fost depus contractul meu de munca,si cu ce data? (vezi toată discuția)
Buna. se poate face angajarea de catre angajator fara semnatura mea? Larysutza Larysutza Lucrez la o pensiune de cateva zile,dar nu mi sa dat nici un contract inchiat intre angajator si eu,am dat actele necesare (copie buletin,certificat de nastere ... (vezi toată discuția)
Contract individual de munca user123456 user123456 M-am angajat in 29 mai la o firma, am dus toate actele necesare, dar nu am semnat nici un contract de munca. De la firma mi se spune ca am un contract pe ... (vezi toată discuția)