avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de donatie

Buna ziua ,
Am primit prin contract de donatie o suprafata de pamant , donatorii traiesc .
De comun acord vrem sa vindem acest teren .Putem sa il vindem si in ce conditii ?
Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: mine58 , utilizator 10:21, 8 Iunie 2017
Intocmiti actele de vanzare-cumparare la notariat,nu aveti nevoie de acordul donatorilor daca, contractul este fara sarcina.
Odata ce sunteti proprietari, puteti instraina bunul primit prin donatie.

(cata vreme nu este o donatie afectata de o modalitate a actului juridic, in speta sarcina ).



A operat transferul dreptului de proprietate, dispuneti de dreptul dumneavoastra dupa cum doriti.



Buna ziua, ,
In contract e pevazut ca terenul sa nu fie instrainat decat dupa moartea donatorilor ( parintii mei ),dar acum de comun acod vrem sa vindem acest teren .Mai putem sa-l vindem ?
Va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vinzare pamint gheltu gheltu pe certificatul de mostenitor suntem trei dintre care unul este decedat ,Daca vrem sa vindem pamintul cum procedam in cazul cind si urmasul celui decedat este ... (vezi toată discuția)
Donatie essteffan essteffan Buna ziua, In primul rand o sa multumesc anticipat tuturor celor care raspund la aceasta solicitare. Sotia mea a primit de la parinti o bucata de pamand ... (vezi toată discuția)
Stalpi de electricitate pe teren proprietate privata ole ole Buna ziua, Inca nu am gasit un raspuns la problema mea si de aceea sper sa ma ajute cineva... Am un teren care este travesrsat de stalpii de inalta tensiune ... (vezi toată discuția)