Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de donatie

Buna ziua ,
Am primit prin contract de donatie o suprafata de pamant , donatorii traiesc .
De comun acord vrem sa vindem acest teren .Putem sa il vindem si in ce conditii ?
Multumesc anticipat !
Intocmiti actele de vanzare-cumparare la notariat,nu aveti nevoie de acordul donatorilor daca, contractul este fara sarcina.
Odata ce sunteti proprietari, puteti instraina bunul primit prin donatie.

(cata vreme nu este o donatie afectata de o modalitate a actului juridic, in speta sarcina ).

A operat transferul dreptului de proprietate, dispuneti de dreptul dumneavoastra dupa cum doriti.

Buna ziua, ,
In contract e pevazut ca terenul sa nu fie instrainat decat dupa moartea donatorilor ( parintii mei ),dar acum de comun acod vrem sa vindem acest teren .Mai putem sa-l vindem ?
Va multumesc !