Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teeren ocupat de conducta transport gaze
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teeren ocupat de conducta transport gaze

Dupa aplicarea legii de retrocedare terenuri, am primit titlu de proprietate pe vechiul amplasament.
Ulterior la masuratori pentru intabulare am descoperit ca terenul intravilan este subtraversat de o conducta nationala de medie presiune de transport gaze si astfel nu il pot folosi pentru constructii rezidentiale, fiind restrictionat de distantele de siguranta in functionare stabilite prin lege.
Periodic personalul de exploatare al conductelor de gaz patrund pe terenul meu si efectueaza diverse lucrari, fara nici o restrictive sau acord al proprietarului, fiindu-mi incalcata siguranta proprietatii.
Doresc sa stiu, daca in asemenea caz, am dreptul la despagubiri de nefolosinta si ce trebuie sa intreprind pentru a imi recapata dreptul de utilizare fara restritii a terenului a carui proprietar ma aflu.
gm_mg, utilizator