Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Avocat din oficiu - avocat ales
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Avocat din oficiu - avocat ales

Buna ziua! Daca instanta mi-a acordat un avocat din oficiu, care m-a aparat timp de trei termene, pot solicita amanarea termenului pentru a-mi angaja un avocat ales? Multumesc anticipat!
trailer1234, utilizator
Buna ziua!

Numai la primul termen aveti acest drept.

Cu stima.
Multumesc pentru raspuns! Totusi articolul 356 alin. (3) nu spune nimic despre primul termen de judecata, spune "in cursul judecatii persoana vatamata si partile au dreptul la un singur termen pentru angajarea unui avocat si pentru pregatirea apararii", deci pot beneficia de un termen pentru a-mi angaja un avocat?
trailer1234, utilizator
Instanta nu va acorda un termen in vederea angajarii unui aparator ales in conditiile in care va puteati prezenta cu aparatorul ales la oricare din termenele anterioare.
Cauza se poate amana doar in conditiile in care exista si un alt motiv de amanare, pentru ca in ceea ce priveste asistenta juridica a unui avocat, aceasta este deja asigurata prin aparatorul din oficiu numit la cererea instantei.
Va multumesc, doamna avocat pentru raspunsul argumentat!
Eu opinez ca puteti incerca sa solicitati un termen pentru angajarea unui avocat, temeiul in drept este cel indicat de dvs.