Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acordarea unui termen pentru angajare avocat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Acordarea unui termen pentru angajare avocat

acordarea unui nou termen de judecată în vederea garantării dreptului la apărare este obligatorie sau este optional?
De regula se acorda termen dar exista si exceptii.
Instanta se mai uita daca a avut avocat ales la prima instanta.
Ar fi bine sa aveti avocatul platit si sa fie pe aproape in caz de necesitate...
Inculpatului i se asigura dreptul la aparare prin desemnarea unui aparator din oficiu, astfel daca formulati o cerere din care sa reiasa ca doriti tergiversarea cauzei, instanta poate respinge cererea de angajare aparator (mai ales daca timpul scurs de la primirea citatie si termenul de judecata ar fi indestulator) si ramaneti cu aparatorul din oficiu.
Cabinet de Avocat Feraru Diana, Avocat
pe fond am avut avocat angajat
Va acorda termen cu siguranta, conform c.p.p. aveti dreptul la un singur termen pentru angajarea unui avocat şi pentru pregătirea apărării.
Nu exista 100% in astfel de cazuri.
Am vazut 2 respingeri in aceeasi zi la nivel de curte de apel.