Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... AJUTOR: oare nu am am cetatenia româna?
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

AJUTOR: oare nu am am cetatenia româna?

Buna ziua,

Fac parte din moldovenii deveniti cetatenii români prin parinti dar care, conform cu legea anterioara, nu au fost inscrisi in certificatul de cetatenie ale parintilor.

Problema este ca cetățenii moldoveni care și-au perfectat pașaportul românesc fiind minori, iar acum au împlinit majoratul, nu și-l pot prelungi, dacă numele lor nu a fost trecut în actul de cetățenie al unuia dintre părinți din cauza la modificarea recenta a legii pentru cetatenie nr. 21/1991.

In alte cuvinte, aceasta lege noua se aplica retroactiv, desi legea anterioare nu prevedea solicitarea cetățeniei române pentru persoanele minore odată cu solicitările părinților, pentru ca se prezuma că aceasta era acordată automat.

Astazi, pentru a reinnoi Buletinul de Identitate românesc care a expirat nu stiu cum sa fac dovada de cetatenie româna, desi ambii parinti sunt cetateni români, desi am CNP si act românesc de nastere.

Stiti va rog care este procedura posibila pentru a rezolva acest blocaj burocratic?

Va multumesc infinit mult pentru orice raspuns!!!
~ Conținut șters la cerere ~