avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... AJUTOR: oare nu am am cetatenia româna?
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

AJUTOR: oare nu am am cetatenia româna?

Buna ziua,

Fac parte din moldovenii deveniti cetatenii români prin parinti dar care, conform cu legea anterioara, nu au fost inscrisi in certificatul de cetatenie ale parintilor.

Problema este ca cetățenii moldoveni care și-au perfectat pașaportul românesc fiind minori, iar acum au împlinit majoratul, nu și-l pot prelungi, dacă numele lor nu a fost trecut în actul de cetățenie al unuia dintre părinți din cauza la modificarea recenta a legii pentru cetatenie nr. 21/1991.

In alte cuvinte, aceasta lege noua se aplica retroactiv, desi legea anterioare nu prevedea solicitarea cetățeniei române pentru persoanele minore odată cu solicitările părinților, pentru ca se prezuma că aceasta era acordată automat.

Astazi, pentru a reinnoi Buletinul de Identitate românesc care a expirat nu stiu cum sa fac dovada de cetatenie româna, desi ambii parinti sunt cetateni români, desi am CNP si act românesc de nastere.

Stiti va rog care este procedura posibila pentru a rezolva acest blocaj burocratic?

Va multumesc infinit mult pentru orice raspuns!!!
Cel mai recent răspuns: Rodica0199 , utilizator 15:43, 9 Iunie 2017
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor: am pierdut cetatenia româna? Rodica0199 Rodica0199 Buna ziua, am fost la consulatul româniei in Franta, unde locuiesc, si nu au putut sa raspunda la intrebarea mea, asa ca ma adresez la voi. Fac parte ... (vezi toată discuția)
Ajutor: am pierdut cetatenia româna? Rodica0199 Rodica0199 Buna ziua, am fost la consulatul româniei in Franta, unde locuiesc, si nu au putut sa raspunda la intrebarea mea, asa ca ma adresez la voi. Fac parte ... (vezi toată discuția)
Expirarea pasaportul romanesc Vmanole47 Vmanole47 Buna ziua imi expira pasaportul romanesc, problema este ca fac parte din cetățenii moldoveni care și-au perfectat pașaportul românesc fiind minori, iar ... (vezi toată discuția)