Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TEREN IN FOLOSINTA VESNICA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TEREN IN FOLOSINTA VESNICA

Va rog frumos sa ma sfatuiti in urmatoarea situatie.Bunica mea este mostenitoarea (certificat mostenitor) unei case+teren (Constanta) in urma decesului bunicului si a renuntarii copiilor in favoarea ei.Ea vrea sa vanda, dar nu poate din cauza ca ptr. teren exista "decizie de folosinta vesnica",asta i s-a spus de catre cadastrist si ii trebuie un act de proprietate pe el.Ptr. casa are autorizatei de constructie din 1971,obtinuta pe baza deciziei de folosinta vesnica din 1970 si toate impozitele ptr.casa+teren achitate la zi.Ce trebuie facut ? Multumesc.
Ar trebui o qactiune in contararea uzucapiunii pentru a deveni proprietara terenului pentr ca apoi impreuna cu casa sa il poata instrina
belcris14 a scris:

Va rog frumos sa ma sfatuiti in urmatoarea situatie.Bunica mea este mostenitoarea (certificat mostenitor) unei case+teren (Constanta) in urma decesului bunicului si a renuntarii copiilor in favoarea ei.Ea vrea sa vanda, dar nu poate din cauza ca ptr. teren exista "decizie de folosinta vesnica",asta i s-a spus de catre cadastrist si ii trebuie un act de proprietate pe el.Ptr. casa are autorizatei de constructie din 1971,obtinuta pe baza deciziei de folosinta vesnica din 1970 si toate impozitele ptr.casa+teren achitate la zi.Ce trebuie facut ? Multumesc.

Actiunea in uzucapiune s-ar putea sa fie respinsa pentru doua motive: terenul fiind acordat in folosinta printr-un act juridic e indoielnic daca posesia a fost utila in sensul art. 1847 Cod civ.; exista o lege speciala, Legea nr. 18/1991 care reglementeaza situatii ca si cea aratata de d-voastra. art. 36 alin. 2 si 6 din Legea nr. 18/1991:
"Terenurile proprietate de stat, situate în intravilanul localităţilor, atribuite, potrivit legii, în folosinţă veşnică sau în folosinţă pe durata existenţei construcţiei, în vederea construirii de locuinţe proprietate personală sau cu ocazia cumpărării de la stat a unor asemenea locuinţe, trec, la cererea proprietarilor actuali ai locuinţelor, în proprietatea acestora, integral sau, după caz, proporţional cu cota deţinută din construcţie."
"Atribuirea în proprietate a terenurilor prevăzute de alin. (2)-(5) se va face, prin ordinul prefectului, la propunerea primăriilor, făcută pe baza verificării situaţiei juridice a terenurilor. "
Asadar trebuie sa mergeti la primarie pentru a urma procedura administrativa.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Nu trebuie mers la Prefectura(fondul funciar),daca prefectul da ordinul ?La Primarie am inteles ca se reinventariaza terenul si ti-l vind ,nu ca ti-ar da vreo hartie in care sa ti se recunosca dreptul proprietar.Stie cineva cam cat dureaza tot "deranjul"?
Primaria intocmeste documentatia in vederea emiterii Ordinului prefectului in conditiile legii 18/1991. Pe langa documentele prezentate de dvs, trebuie sa mai depuneti o schita cadastrala a terenului, iar primaria va adauga extrase din registrul agricol 1988-1991 si registrul posesorilor din 1990. Daca suprafata rezultata din masuratori depaseste pe cea din act cu mai mult de 5%, va trebui sa obtineti si declaratii de la vecini cum ca nu le este afectat dreptul de proprietate. Daca suprafata din masuratori este mai mica decat cea din acte, va trebui sa dea bunica o declaratie cum ca accepta (sau nu) acea suprafata.
Pentru detalii suplimentare privind procedura, va puteti interesa si la Prefectura Constanta.
Kyandra, moderator
Multumesc ptr.sfaturi.