Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... efectele unui concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

efectele unui concediu medical

Buna seara
Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Un angajat, titular al unui post contractual de executie in cadrul unui centru de plasament (ordonator tertiar de credite), este numit din dispozitia directorului (ordonator secundar de credite), sa exercite temporar, pentru o perioada de 3 luni, o functie de conducere (de asemenea post contractual) de sef centru.
Ca urmare, va exercita atributiile postului in care a fost temporar numit si va beneficia de salarizarea acestei functii.
In situatia in care, in interiorul termenului de 3 luni, angajatul intra in concediu medical, poate fi revocata dispozitia directorului si numita o alta persoana pe postul de conducere in perioada de concediu medical?
juridic dana a scris:

....
In situatia in care, in interiorul termenului de 3 luni, angajatul intra in concediu medical, poate fi revocata dispozitia directorului si numita o alta persoana pe postul de conducere in perioada de concediu medical?

Da, poate fi revocata acea decizie de numire si numita o alta persoana.
Multumesc pt raspuns.
Nu se va interpreta ca exista un contract de munca suspendat din cauza concediului medical si astfel nu ar putea intervene nici revocarea exercitarii temporare a functiei de conducere?